fbpx

Radka Kropíková je lektorkou hormonální jógy, kterou některé z vás mohly potkat na našem prvním setkání. Kurzy pořádá už pátým rokem a všímá si jejich pozitivních vlivů dnes a denně. Diagnóza pcos ji nikterak nebránila při početí miminka ani ve 40 letech.

 

Jak ses dostala k HJ?

Po vysazení antikoncepce, kterou jsem brala 14 let, nepřicházela menstruace. Odmítla jsem jiné hormony na srovnání cyklu, které mi můj gynekolog doporučoval a snažila se najít jinou metodu, jak svému tělu pomoci. Na internetu jsem našla HJ a přihlásila se na víkendový seminář. Objevila jsem skvělou věc a cvičím dodnes.

Jak ti lékař diagnostikoval PCOS?

Dozvěděla jsem se to na běžné gynekologické prohlídce.

Jaká byla tvá cesta k mateřství?

Má cesta k mateřství byla naštěstí krátká. Otěhotněla jsem okamžitě. Ač se první těhotenství nevydařilo a v osmém týdnu jsem musela podstoupit revizi dělohy, rychle jsem otěhotněla i podruhé. Jsem za to nesmírně vděčná. Ráda bych však poznamenala, že jsem pravidelně cvičila HJ a to každý den.

Patříš k ženám, které mají děti až ve vyšším věku – lékaři je doporučovaný věk 20, 30 let. Jak vnímáš tuto problematiku? Setkala ses u někoho (třeba lékařů) s nepochopením?

Kromě jedné nemístné poznámky u Apolináře, kdy se mě skoro stoletý doktor ptal před revizí, na co jsem proboha celý život čekala (smích) věk nikdy nikdo nekomentoval. Otěhotněla jsem ve 40, což je už docela běžné. I s prvním dítětem. Během těhotenství jsem neabsolvovala žádné výjimečné vyšetření. Celé mé těhotenství bylo bezproblémové.

Na ženy je často vyvíjen tlak – děti versus kariéra. Jak jsi to měla ty? A jak bys ženy povzbudila?

Před odchodem na mateřskou jsem měla (a doufám, že stále mám) krásnou pohodovou práci, ke které se (doufám) opět vrátím. Práce je pro mě velice důležitá – trávíte tam spoustu času, vyděláváte peníze, atd., ale hned na začátku těhotenství (vlastně ještě dřív) jsem věděla, že doma zůstanu určitě 3 roky. Bylo to dobré rozhodnutí – už jsem za půlkou a stále to hrozně rychle letí.

 

Jaké ženy navštěvují tvé semináře HJ? Jaké mají potíže?

Na seminářích i kurzech se ženy (a jejich problémy) různě mísí. Je ovšem pravdou, že (bohužel) nejvíce žen je těch, které mají problémy s otěhotněním. Jedná se však o všechny věkové kategorie a důvody proč nemohou otěhotnět jsou různé. Často chodí i ženy kvůli prevenci menopauzy, problémy se štítnou žlázou, stres, PMS, syndrom PCOS.

Co bys poradila ženám, které se snaží otěhotnět řadu let?

To, že se mají vyvarovat stresu slyší už z tolika stran, že je stresuje už jen tato samotná poznámka (smích). Ale je to důležité. Součástí HJ jsou i protistresové cviky, které se podceňují a ženy je spíš nepraktikují. Ale opravdu pomáhají. A potom samozřejmě cvičit HJ :).

Podle čeho si má žena vybrat lektorku HJ? Na co by si měla dát pozor?

Určitě musí mít certifikát od Dinah Rodrigues. Dinah je jedinou školitelkou lektorek!

Každému sedne někdo jiný. Je dobré si najít informace, případně lektorku kontaktovat, vyptat se. Rozhodně bych zpozorněla při velice nízké ceně. Centrum hormonální jógy sdružuje lektorky, které se účastní refresh kurzů u Adély Bavlšíkové.

Co ti nyní dělá největší radost, inspiruje tě? Nějaká kniha, člověk..

V současnosti je to samozřejmě naše dcera. Je ve věku, kdy začíná mluvit, zpívat, tvořit. Každý den je něco nového.

Jaké si měla pocity z našeho 1. indiánského setkání?

Setkání se skvěle vydařilo. Byla tam moc fajn atmosféra. To prostředí s výhledem na Vltavu, ten pochmurný den, i intimní téma a sdílení … vše se k sobě krásně hodilo Ráda se zúčastním i dalších setkání.

HJ je potřeba praktikovat pravidelně, aby účinkovala. Máš nějaký tip pro nedočkavce, jak vydržet a nevzdávat to?

Určitě se držet toho, co uvádí Dinah Rodrigues: výsledky přichází 3. – 6. měsíc.

Cvičení si užívat a pozorovat své tělo. Pokud přijde krize, je dobré si uvědomit, že věnovaly tolik energie a investovaly nemalé peníze a čas, že by byla škoda to zahodit. Navíc cvičení je na celý život.

Jak dlouho už HJ vyučuješ? Jak se změnilo věkové složení tvých klientek

HJ cvičím 7 let a vyučuji pátým rokem. Když se zamyslím, řekla bych, že přibylo mladších klientek. Ale v zásadě skoro stejné.

Máš pocit, že HJ zpomaluje stárnutí? 

Myslím, že to není jen pocit, ale že je to fakt :). Vidím to i na svých klientkách, které ke mně chodí na opakovací lekce nebo které vídám pravidelně. Mám pocit, že nejen zpomaluje stárnutí, ale i dodává ženskou energii a šmrnc.

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

Lovíme informace

LUFS – Tichý syndrom, který může být skrytou příčinou neplodnosti

Nemůžete otěhotnět a stále jste nenalezly příčinu? Možná se v následujícím článku dozvíte, co vám zatím…
Lovíme informace

PCOS, neplodnost a střevní mikrobiom

Se články o zdravém mikrobiomu se doslova roztrhl pytel. Řada z nás už ví, že tzv.…
Ženy z Ypsilonu
Rozhovory

Video: #7 Teepee: O generaci mileniálů s Ženami z Ypsilonu

Sedmý díl Teepee s našimi spřízněnými dušemi Hankou a Verčou, zakladatelkami projektu Ženy z Ypsilonu.…
Rozhovor s Ivano uStenzlovou
Rozhovory

Video: #6 Teepee: O vlivu výživy na hormonální rovnováhu s Ivanou Stenzlovou

Šestý rozhovor v našem Teepee, tentokrát s mikrobioložkou a odbornicí na výživu Ivanou Stenzlovou. Paní…
Rozhovory
Video: #5 Teepee: O životě po vysazení hormonální antikoncepce s Adél z Nehormonálky
Lovíme informace
Úzkosti: Jak je rozpoznat a léčit?
Příběhy zblízka
Glosa: Anorexie bere menstruaci i plodnost
Rozhovory
Video: #4 Teepee: Jak nastartovat menstruaci s Katarínou Baniariovou alias Bagniari
 

Leave a Reply