Naši odborníci

 

MUDr. Katarína Lehnertová – Gynekoložka a IVF specialistika

Katarina studovala na Univerzitě Palackého v Olomouci, obor gynekologie a porodnictví se věnuje od roku 2013 s přestávkou z důvodu mateřské dovolené.
Momentálně pracuje 2 dny v týdnu ve FN Olomouc, 1 den se věnuje IVF na soukromé klinice a 1 den ambulantní gynekologii, kde je ovšem neplodnost také časté téma.
Zná příběhy mnohých žen, kolegyň, kamarádek, pacientek i ten svůj a postupně ji život přivedl k tomu, že je nutné dívat se na problémy komplexně, k vědomí, jak moc důležitá je práce s psychikou, stravou , životními návyky a že není jen cesta jediná a to prostřednictvím léků. A že v momentě, kdy se pacient opravdu rozhodne plně převzít zodpovědnost za své zdraví a nespoléhá plně na lékaře, v ten moment se můžou začít dít velké změny 🙂

 

Mgr. BcA. Tereza Jančíková – Psycholožka

Psychologii vystudovala na Masarykově univerzitě v Brně. Aktuálně pracuje v neziskovce s mladými lidmi, kteří procházejí krizí nebo zažívají duševní potíže. Mimo to v Indiánkách podporuje ženy při reprodukčních výzvách, s nimiž se v určité podobě sama setkala. K Indiánkám Terezu přivedla touha uskutečnit nápady, jak by šlo díky psychické podpoře podobnými situacemi proplout o něco víc „s hlavou nad hladinou“. Než na kmen narazila, s projektem na toto téma vyhrála soutěž Nápadem to začíná. Baterky jí dobíjí les, kontakt s vodou ve všech formách a skupenstvích, pohyb sytící tělo i duši a veselá i hluboká lidská setkání. Životem ráda putuje se svým mužem. Fandí pravdivosti – především k sobě samým, odvaze, soucitu a laskavosti, svobodě.

Tereza nabízí Indiánkám telefonické a chatové psychologické konzultace, v Olomouci lze domluvit osobní. Také zastřešuje naše aktivity týkající se duševního zdraví a nově v tandemu s Katkou Benešovou hledá a realizuje další možnosti, jak indiánský kmen povznést na duchu.

 

Mgr. Kateřina Benešová – Psycholožka

Psychologii vystudovala na Karlově univerzitě v Praze. Aktuálně pracuje jako psycholožka na univerzitě, také má svou soukromou poradenskou a terapeutickou praxi v Praze. V rámci ní mj. podporuje ženy na rozmanitých cestách za mateřstvím, při čemž zužitkovává svoji osobní zkušenost a odborné vzdělání. K Indiánkám Katku přivedl kouřový signál z podpůrné skupiny, kde našla potřebnou podporu a pomoc komunity žen, které kráčí vstříc mateřství. Katku můžete potkat i na jejích veřejných lekcích jógy, či na procházkách v přírodě po boku svého muže a mopse. 

Motto: Odpovědi na ty nejdůležitější otázky nacházíme uvnitř nás.
Osobní hodnoty: Svoboda, vzájemnost, klid, růst a pokora.

Katka nabízí Indiánkám osobní psychologické konzultace v Praze. Také ve dvojici s Terezou Jančíkovou hledá a realizuje další možnosti, jak indiánský kmen povznést na duchu. Více se o jejích službách dozvíte na osobních webových stránkách, kde se nachází i rezervační kalendář.

 

 

Mgr. Kristýna Zezulová – Neurofyzioložka

Kristýna vystudovala molekulární biologii, biochemii a neurofyziologii v Praze a fyziologii člověka na italské univerzitě v Padově. V rámci Akademie věd ČR se podílela na primárním výzkumu neurodegenerace, nervových kmenových buněk a autofagie a své vzdělání doplnila certifikací v neuropsychofyziologii. Kristýna je centrální součástí projektu Systers.bio, který se specializuje na ženský biohacking. 

Působí jako tvůrkyně obsahu, konzultantka optimalizace zdraví a lektorka na webinářích, akcích a ženských kempech a je spoluzakladatelkou a lektorkou Akademie ženského biohackingu. Prostřednictvím svých dobrodružství v divočině, vědeckých a domácích experimentů a vlastních zdravotních problémů (včetně autoimunitní hypotyreózy, nervového vyhoření, traumatu a dysregulace osy HPA) doprovází ženy na jejich vlastních cestách k harmonii a zdraví v teorii i praxi.

 

Klára Antonová Fischleinová – Koučka a zakladatelka Vypni hlavu 

Klára provází ženy v náročných obdobích na cestě za miminkem k větší psychické pohodě. Díky kombinaci osobní zkušenosti a průběžného vzdělávání v oblasti psychologie, koučování a seberozvoje si vytvořila unikátní přístup, který má ověřený nejen na sobě samotné, ale také na desítkách spokojených klientek, které díky němu lépe zvládají překonat ztrátu miminka, období snahy otěhotnět i stres / strachy v těhotenství.

Individuální konzultace s Terezou Jančíkovou


 Možné formáty konzultace a jejich cena:

 • Telefonicky: 600 Kč/50 min 
 • Osobně v Olomouci: 600 Kč/50 min 
 • Chat: 600 Kč/60 min  

* Protože je moje psychologická dráha na začátku a záleží mi na kvalitě mých služeb, pracuji pod supervizí zkušenější kolegyně (psycholožky a psychoterapeutky). Znamená to, že s ní svou práci v případě potřeby probírám na pravidelných konzultacích (anonymizovanou, tedy bez možnosti rozpoznání tvé identity).

Běžné výzvy při (ne)plodnosti

 • Pokles sebe-hodnoty
  Myšlenky: „Jakou mám cenu, když nezvládnu „ani“ něco tak přirozeného jako přivést na svět dítě?“
 • Narušené sebepojetí
  Myšlenky: „Kým jako žena vlastně jsem, když nemůžu být „ani“ matkou?“
 • Pocit izolace
  Myšlenky: „Nedokážu o tom, co zažívám, mluvit, ale moje utajené trápení mě od druhých pocitově odděluje. Potřebuju to sdílet, ale nevím jak / nemám s kým / bojím se, co si o mně pomyslí…“
 • Narušená představa budoucnosti
  Myšlenky: „V téhle práci jsem chtěla zůstat jen do mateřské, teď mi chybí vztažný bod, co dál.“
 • Pokles kognitivního výkonu (narušení pozornosti, paměti atd.)
  Myšlenky: „Další kolegyně oznámila odchod na mateřskou a já přes slzy ani nevidím, natož se soustředit na meeting.“
 • Vyhasínání vztahů s vrstevníky
  Myšlenky: „Co si s nimi mám říkat, když značku přesnídávek ani nošení v šátku neřeším?“
 • Setkávání se s vlastními „stínovými“ emocemi
  Myšlenky: „Proč má tato žena dvě a já ani jedno? Není to fér!“
 • Odpojení se od svého těla
  Myšlenky: „Tělo mě zradilo. Tělo je zdroj nepříjemné léčby, objekt ke zkoumání a hodnocení… Radši ho už ani nevnímám.“
 • Neustálé ztrácení (a zase hledání) svého hlasu ve změti odborných i laických doporučení „Jeďte na dovolenou. Piješ čaj z kotvičníku? Adopce aspoň není proti přírodě.“
 • Potřeba zvládat při tom všem nároky běžného život, jako by se nic mimořádného nedělo
Více se lze na toto téma dočíst v bakalářské práci Terezy (dříve Ungrové) tady: https://is.muni.cz/th/cxx5p/

O poruchách plodnosti a jejich léčbě se někdy trefně mluví jako o černé díře, která spolyká většinu našich zdrojů – radost, čas, pozornost, peníze, energii… Není se tedy čemu divit, že pocity, které ji doprovází, umí člověka pořádně potrápit, přestože je jejich příčina pro oči okolí neviditelná.  A proto – jestli ti dělá starosti, kdy (a jestli vůbec někdy) dojdeš k miminku, věz, že je normální cítit se na nic, je normální nevědět si se sebou rady, cítit se křehká, nestabilní, vyčerpaná, bez chuti do života, je normální závidět, vztekat se na celý svět a plakat v těch nejmíň vhodných situacích a mnoho dalšího.

Ale víš, co ještě? Nemusíš na to být sama. Jsem tu pro tebe, pokud chceš. Můžeme si spolu povídat o čemkoliv, co máš na srdci a hledat spolu, jak jít životem dál, tak, aby ti v něm bylo dobře. To vše v bezpečném přátelském prostoru plném přijetí, podpory a upřímného zájmu o to, co právě prožíváš, ať je to cokoliv. Věřím, že sdílení a podpora mají hojivou moc. A každý, kdo si o ně dokáže říct, když potřebuje, je pro mě hrdina

Jako třeba indiánka L., která svou zkušenost popisuje takto:

„Nebylo to dlouho od svatby kdy jsme se s mužem dozvěděli, že nemůžeme mít děti. Mně bylo diagnostikováno PCOS, jemu azoospermie. Na mě často v průběhu cyklu dopadly špatné nálady i myšlenky a cítila jsem, že už jsem na kraji toho co jsem sama schopná zvládnout. Napsala jsem mnoha psychologům, ale buď mi neodpověděli nebo neměli čas. Připadala jsem si sama, a i když jsem pomoc aktivně hledala, všechna další odmítnutí od odborníků velmi bolela. Pak jsem našla indiánky. Už od prvního e-mailu plné pochopení a empatie. Dvakrát jsem si s Terez volala a po každém telefonátu bylo na světě o trošku líp a mé problémy se zdály mít řešení. Dokázala jsem si konečně srovnat myšlenky, které mi týdny jen tak poletovaly hlavou. Děkuji moc, za pomoc překlenutí toho nejhoršího. Teď docházím na terapii a s manželem podáváme žádost o adopci, ale bez podané ruky a povzbuzení ve chvílích kdy jsem si připadala nejvíce sama mi Indiánka Tereza pomohla nejvíce ze všech.“