Naši odborníci

 

MUDr. Katarína Lehnertová – Gynekoložka a IVF specialistika

Katarina studovala na Univerzitě Palackého v Olomouci, obor gynekologie a porodnictví se věnuje od roku 2013 s přestávkou z důvodu mateřské dovolené.
Momentálně pracuje 2 dny v týdnu ve FN Olomouc, 1 den se věnuje IVF na soukromé klinice a 1 den ambulantní gynekologii, kde je ovšem neplodnost také časté téma.
Zná příběhy mnohých žen, kolegyň, kamarádek, pacientek i ten svůj a postupně ji život přivedl k tomu, že je nutné dívat se na problémy komplexně, k vědomí, jak moc důležitá je práce s psychikou, stravou , životními návyky a že není jen cesta jediná a to prostřednictvím léků. A že v momentě, kdy se pacient opravdu rozhodne plně převzít zodpovědnost za své zdraví a nespoléhá plně na lékaře, v ten moment se můžou začít dít velké změny 🙂

 

Mgr. BcA. Tereza Jančíková – Psycholožka

Tereza zastřešuje naše aktivity týkající se duševního zdravíPsychologii vystudovala na Masarykově Univerzitě v Brně, předtím vystudovala uměleckou VŠ. Aktuálně pracuje jako psycholožka s rodinami a s dětmi a taky podporuje ženy při výzvě jménem porucha plodnosti, s níž se sama potkala (https://indianky.cz/pomoc/). K Indiánkám Terezu přivedly nápady, jak by šlo díky psychické podpoře podobnými situacemi proplout o něco víc „s hlavou nad hladinou“. Než na kmen narazila, se svým dobročinným projektem na toto téma vyhrála soutěž Nápadem to začíná.

 

Klára Antonová Fischleinová – Koučka a zakladatelka Vypni hlavu 

Klára provází ženy v náročných obdobích na cestě za miminkem k větší psychické pohodě. Díky kombinaci osobní zkušenosti a průběžného vzdělávání v oblasti psychologie, koučování a seberozvoje si vytvořila unikátní přístup, který má ověřený nejen na sobě samotné, ale také na desítkách spokojených klientek, které díky němu lépe zvládají překonat ztrátu miminka, období snahy otěhotnět i stres / strachy v těhotenství.

Individuální konzultace s Mgr. Terezou Jančíkovou

Jmenuju se Tereza Jančíková, těší mě. Na mé psychologické cestě mě kromě magisterského studia doposud nejvíc formoval můj zájem o krizovou intervenci, distanční poradenství a možnosti práce s tělem při podpoře duševního zdraví (životopis), se kterými mám také nejvíc zkušeností.

Na téma ženské psychiky při poruchách plodnosti jsem se začala víc zaměřovat poté, co se mi přišlo představit tváří v tvář a já zjistila, kolik psychických výzev můžou zdravotní trable tohoto druhu před člověka postavit.

Nabízím

Podpůrný psychologický rozhovor, poradenství a krizovou intervenci v náročných situacích – ve formátu dle tvých preferencí:

 • Telefonický rozhovor
 • Rozhovor formou chatu
 • Osobní setkání v centru Olomouce

Běžné výzvy při (ne)plodnosti

 • Pokles sebe-hodnoty
  Myšlenky: „Jakou mám cenu, když nezvládnu „ani“ něco tak přirozeného jako přivést na svět dítě?“
 • Narušené sebepojetí
  Myšlenky: „Kým jako žena vlastně jsem, když nemůžu být „ani“ matkou?“
 • Pocit izolace
  Myšlenky: „Nedokážu o tom, co zažívám, mluvit, ale moje utajené trápení mě od druhých pocitově odděluje. Potřebuju to sdílet, ale nevím jak / nemám s kým / bojím se, co si o mně pomyslí…“
 • Narušená představa budoucnosti
  Myšlenky: „V téhle práci jsem chtěla zůstat jen do mateřské, teď mi chybí vztažný bod, co dál.“
 • Pokles kognitivního výkonu (narušení pozornosti, paměti atd.)
  Myšlenky: „Další kolegyně oznámila odchod na mateřskou a já přes slzy ani nevidím, natož se soustředit na meeting.“
 • Vyhasínání vztahů s vrstevníky
  Myšlenky: „Co si s nimi mám říkat, když značku přesnídávek ani nošení v šátku neřeším?“
 • Setkávání se s vlastními „stínovými“ emocemi
  Myšlenky: „Proč má tato žena dvě a já ani jedno? Není to fér!“
 • Odpojení se od svého těla
  Myšlenky: „Tělo mě zradilo. Tělo je zdroj nepříjemné léčby, objekt ke zkoumání a hodnocení… Radši ho už ani nevnímám.“
 • Neustálé ztrácení (a zase hledání) svého hlasu ve změti odborných i laických doporučení „Jeďte na dovolenou. Piješ čaj z kotvičníku? Adopce aspoň není proti přírodě.“
 • Potřeba zvládat při tom všem nároky běžného život, jako by se nic mimořádného nedělo

O poruchách plodnosti a jejich léčbě se někdy trefně mluví jako o černé díře, která spolyká většinu našich zdrojů – radost, čas, pozornost, peníze, energii… Není se tedy čemu divit, že pocity, které ji doprovází, umí člověka pořádně potrápit, přestože je jejich příčina pro oči okolí neviditelná.  A proto – jestli ti dělá starosti, kdy (a jestli vůbec někdy) dojdeš k miminku, věz, že je normální cítit se na nic, je normální nevědět si se sebou rady, cítit se křehká, nestabilní, vyčerpaná, bez chuti do života, je normální závidět, vztekat se na celý svět a plakat v těch nejmíň vhodných situacích a mnoho dalšího.

Ale víš, co ještě? Nemusíš na to být sama. Jsem tu pro tebe, pokud chceš. Můžeme si spolu povídat o čemkoliv, co máš na srdci a hledat spolu, jak jít životem dál, tak, aby ti v něm bylo dobře. To vše v bezpečném přátelském prostoru plném přijetí, podpory a upřímného zájmu o to, co právě prožíváš, ať je to cokoliv. Věřím, že sdílení a podpora mají hojivou moc. A každý, kdo si o ně dokáže říct, když potřebuje, je pro mě hrdina

Jako třeba indiánka L., která svou zkušenost popisuje takto:

„Nebylo to dlouho od svatby kdy jsme se s mužem dozvěděli, že nemůžeme mít děti. Mně bylo diagnostikováno PCOS, jemu azoospermie. Na mě často v průběhu cyklu dopadly špatné nálady i myšlenky a cítila jsem, že už jsem na kraji toho co jsem sama schopná zvládnout. Napsala jsem mnoha psychologům, ale buď mi neodpověděli nebo neměli čas. Připadala jsem si sama, a i když jsem pomoc aktivně hledala, všechna další odmítnutí od odborníků velmi bolela. Pak jsem našla indiánky. Už od prvního e-mailu plné pochopení a empatie. Dvakrát jsem si s Terez volala a po každém telefonátu bylo na světě o trošku líp a mé problémy se zdály mít řešení. Dokázala jsem si konečně srovnat myšlenky, které mi týdny jen tak poletovaly hlavou. Děkuji moc, za pomoc překlenutí toho nejhoršího. Teď docházím na terapii a s manželem podáváme žádost o adopci, ale bez podané ruky a povzbuzení ve chvílích kdy jsem si připadala nejvíce sama mi Indiánka Tereza pomohla nejvíce ze všech.“

Cena individuální konzultace

 • Online, osobně: 600 Kč/50 min 
 • Chat: 600 Kč/60 min  

* Protože je moje psychologická dráha na začátku a záleží mi na kvalitě mých služeb, pracuji pod supervizí zkušenější kolegyně (psycholožky a psychoterapeutky). Znamená to, že s ní svou práci v případě potřeby probírám na pravidelných konzultacích (anonymizovanou, tedy bez možnosti rozpoznání tvé identity).