Vystudovala andragogiku, a i když to zpočátku nevypadalo, v poslední době oddaně zasvěcuje svůj život přírodě a bylinkám. Bylinkářka a zakladatelka Zelené louky Radka Svatošová lidem znovu ukazuje léčivou sílu našich rostlin, na které se dnes zapomíná. Zajímaly nás bylinky na podporu plodnosti a jasnou mysl, ale také rozdíl mezi čaji a tinktury, čínskou medicínou a správné sušení i sběr bylin.
Jaká byla vaše cesta k bylinkám? Čím si vás získaly?
Na našich bylinkových kurzech řada účastnic vzpomíná na své babičky, které je trpělivě provázely přírodou a učily je bylinkaření. Jako děti je to prý vůbec nebavilo. V dospělosti je většina žen vděčná za vzpomínky a střípky z dětství, za lásku k přírodě, kterou jim předaly ty moudré babičky. Moje babičky nebyly bylinkářky, od malička jsem se všemu učila sama. Asi jsem už v nějakém životě žila v klášteře nebo bylinkařila, protože mne to vede cestou rostlin velmi intenzívně, je to má práce, koníček, volný čas. Naštěstí mohu lásku k přírodě sdílet s manželem Pavlem.
Jaké bylinky jsou vaše nejoblíbenější? Jaké se hodí na léto?
Mezi mé nejoblíbenější bylinky patří ty jemné, ženské a voňavé. Stálicemi jsou vrbka (nověji vrbovka) úzkolistá, kontryhel, růže, sporýš lékařský, mateřídouška, bříza a tužebník obecný. Ten pomyslný seznam bylinek se ale stále mění. Každou chvíli mne nějaká bylinka „zavolá“, přitáhne si mne a vstoupí do mého života. Pokud budete pozorné a uvěříte své intuici, všimnete si, že nějaká bylinka najednou začne růst ve vaší blízkosti, začnete ji potkávat v přírodě, dostávat o ní informace. Jsem přesvědčena, že právě takto nám bylinky nabízejí svou pomoc a právě tak můžete najít tu správnou bylinku na své potíže.
Léto je čas květů. Květy se dají konzumovat čerstvé, mívají lahodnou chuť. Vynikající jsou i různé výluhy a fermentované limonády z květů a listů. Na loukách v létě najdeme hojnost bylinek, kterým dodává letní slunce tu největší léčivou sílu a moc. Já v létě na svých bylinkových výpravách, výletech s rodinou a bylinkových kurzech nejraději sbírám okvětní plátky růže, mateřídoušku, zlatobýl, vřes, jetel luční, kontryhel, čechřici, vrbku, světlík…. Také zahrádky nám nabízejí hojnost léčivých bylinek a plevelů. Je to ideální doba pro vytvoření zásob na zimu, ať už ve formě sušených bylin, tinktur, olejů, octů, léčivých vín nebo sirupů.
Jak by měl probíhat nejideálněji sběr bylinek a následné sušení?
Pokud máme tu možnost, sbíráme bylinky při přibývajícím měsíci, v suchých a slunečných dnech. Ideální je sbírat bylinky kolem poledne, ale není to vždy pravidlem. Platí to pro květy a nadzemní části rostlin. Kořeny se sbírají přesně obráceně – při ubývajícím měsíci, na konci vegetačního období nebo v noci.
Bylinky sušíme na dobře větraných místech, ve stínu a za stálé teploty. Mně se k tomu účelu nejvíce osvědčily sušící sítě, které se dají snadno zakoupit ve spoustě e-shopů. Pokud máte menší byt, na zimu sítě snadno složíte a nezaberou žádný prostor.
Obrácení se k přírodě je dlouhodobý trend nejen mladé generace. Setkala jste se za svou praxi s jistým generačním posunem? Cítíte, že se zájem mladých zvyšuje?
Cítím, že se celkově zájem o léčivé bylinky a přírodu obrovsky zvyšuje ve všech generacích. Patří to podle mne k probouzení lidí, k transformačním procesům, které se v posledních letech nesmírně urychlily. Na naše kurzy přicházejí desítky a stovky účastníků, kteří jsou moudří a vědomí. Je radost pobývat v jejich blízkosti. Jsem vděčná za to, že žijeme v takové velké bylinkové rodině.
Je pravda, že jsou bylinné tinktury mnohem silnější než čaje? Můžeme si takovou vyrobit doma?
Lidé mají různou konstituci a každému vyhovuje něco jiného. Podle nauky o signaturách a analogiích je třeba brát v potaz typ člověka a jeho psychické založení. Důležitá je i léková forma:
- Lidé narození ve znamení zemském (Býk, Panna, Kozoroh) a vodním (Rak, Štír, Ryby) prý lépe reagují na čajovou formu.
- Lidé narození ve znamení vzdušném (Blíženci, Váhy, Vodnář) a ohnivém (Beran, Lev, Střelec) lépe reagují na tinktury.
- Citlivější lidé obvykle upřednostňují čaje, racionálně smýšlející lidé raději sáhnou po tinktuře.
Účastníkům našich kurzů vždy zdůrazňuji, že si mohou čajové směsi i tinktury nejlépe vyrobit sami. Je to snadné a jsem přesvědčena, že léčivá síla vlastnoručně vyrobených produktů je mnohem vyšší, než je tomu u komerčních produktů. Pro své blízké a sebe samé je totiž připravujeme vědomě, s láskou a vírou v jejich léčivé účinky.
Také jsem se setkala s názorem, že čínské bylinky jsou mnohem silnější, než ty české. Neměl by člověk sahat po tom, co roste v jeho kotlině?
Pro naše potřeby nemusíme znát a používat stovky rostlin z Číny, z amazonské džungle a jiných exotických částí světa. Věřím, že ty nejléčivější bylinky rostou v naší bezprostřední blízkosti. Pokud si pořídíte zahrádku, možná si všimnete, že skladba rostlin se postupně mění. To vám přicházejí na pomoc ty pravé bylinky pro vás a pro vaši rodinu.
Neplodnost a hormonální nerovnováha se mnohdy pojí se stresem a depresí. Jakými bylinkami si udržíme jasno v hlavě?
Pokud se opět budeme držet v naší české kotlině, najdeme řadu zahradních i v přírodě rostoucích bylinek na stres a depresi. Celé léto nás na loukách obklopují žluté kvítky třezalky. Pokud si je nasbíráte, budete mít k dispozici přírodní antidepresivum, které se směle vyrovná těm chemickým. Jen pozor, užívání třezalky by se nemělo kombinovat s pobytem na slunci a s užíváním chemických léků. V horských a podhorských polohách najdeme často vrbku úzkolistou, která je vynikající nejen pro zdraví žen, ale také nás krásně zklidní. Silným lékem na spaní je kořen kozlíku, naší další celkem hojné rostliny. Na posílení psychiky pomůže sporýš lékařský, který je v naší přírodě velmi vzácný, proto doporučuji jeho pěstování na zahrádkách. Na zahrádkách pak můžeme pěstovat osvědčené bylinky jako je meduňka a dobromysl. Koncem léta můžeme sbírat pro zklidnění a dobrý spánek šištice divokého chmelu.
Na pcos či hormonální nerovnováhu se nejvíce doporučují bylinky jako je měsíček a kontryhel, maliník. Je vhodné je pít dlouhodobě, a jaký ještě mohou mít příznivý vliv na hormonální rovnováhu, amenoreu, těhotenství?
Obecně doporučuji bylinky střídat nebo ještě lépe – popíjet je ve směsích. Ve směsích se potlačí vedlejší účinky jednotlivých rostlin. I směsi by se měly střídat – nejpozději po několika týdnech až měsících. Každá bylinka se dá nahradit jinou, takže směsi si můžete snadno obměnit.
Oblast pánve, kde často stagnuje energie, dokáže dobře posílit a prokrvit běžná bylinka – pelyněk černobýl. Patřil od pradávna k magickým ženským léčivkám, umí podpořit plodnost a srovnat menstruační cyklus. Fytoestrogeny obsahuje již zmíněný chmel, květ jeřabiny, jetel luční. Možná nevíte, že mladým dívkám i starším ženám může prospět pojídání vrbových „kočiček“, které také obsahují fytoestrogeny.
Jaký máte názor na vzrůstající problémy s plodností a hormony?
Sama jsem před narozením dětí léta užívala hormonální antikoncepci. Nic dobrého mi to nepřineslo. Ztratila se přirozená cykličnost, tělo bylo stále ve stejném módu a nastavení. Díky bohu některé osvícené lékařky našly odvahu a veřejně mluví o rizicích antikoncepce a o tom, co antikoncepce dělá s ženským tělem.
Pro posílení zdraví a plodnosti je nesmírně důležitá strava a životní styl, omezení chemie a co nejčastější pobyt v přírodě. To jsou všem známá doporučení. Na základě toho, co jsem poznala, osobně prožila a naučila se, bych všem ženám poradila následující: Ženy, pokud si zachováte svou ženskost, tak muži zůstanou mužní (a plodní). Myslím, že snahy o emancipaci předchozí generace žen nesmírně poškodily. Ženám přibyly úkoly, povinnosti, role, k tomu se podle módního diktátu snaží být perfektní na všech frontách a mít dokonalé (rozuměj vysportované a svalnaté) tělo. Ženy přebírají úkoly za muže, kteří potom přicházejí o svou odvěkou roli – ženy živit a chránit a zvládnout tu nejtěžší práci. Ženy, ponechte si své atributy ženskosti, nesnažte se vyrovnávat mužům. Předčíte je v úplně jiných oblastech, než v síle, řízení firem a podobně. Jaké větší naplnění může být, než když máte milovanou a milující rodinu, když udržujete teplo domova a předáváte dalším generacím to, co jste se samy naučily? Žádná funkce, majetek a zážitky vám to nenahradí. Jakmile budete v lásce samy k sobě, ke svému tělu a svému ženství, vymizí i „ženské“ potíže. Můj vzácný přítel bylinkář Vláďa Vytásek po moravsku říká, že „ženská bez břucha je jako džbán bez ucha“. Ženy, mějte se rády!
Máte nějaký vzor nebo oblíbenou knihu, která vás životě posunula?
Tady mohu krásně navázat na předchozí otázku. Mým vzorem, inspirátorem a učitelem je bylinkář Vláďa Vytásek. Máme s manželem to štěstí, že v jeho přítomnosti trávíme hodně času, společně připravujeme řadu bylinkových kurzů. Jeho myšlenky a moudrost nám už po letech přešly do krve a mění život nejen náš. A další veřejně známou osobností, která mne učí každým svým slovem a činem, je Jarda Dušek. Měla jsem možnost s ním několikrát spolupracovat a byly to vždy velké a krásné učební lekce.
Medailonek: Radka Svatošová a Zelená louka
Od malička jsem studovala v atlasech, sbírala a pěstovala vše zelené. Až mé dvě děti mi ukázaly, že to není úplně běžné. Přitom rozkvetlá louka mě kdysi pořádně trestala: od raného dětství jsem byla těžce alergická na travní pyly. Ty nejkrásnější měsíce v roce jsem trávila zavřená doma, s oteklýma očima a záchvaty kýchání. Asi proto jsem místo botaniky vystudovala andragogiku – tedy obor zabývající se vzděláváním dospělých. Celý život se profesně pohybuji v sociální oblasti. Posledních 10 let pracuji v Národní radě osob se zdravotním postižením. Slovo práce není úplně přesné. Pokud pracujete v neziskovce, víte, že to je spíš srdeční záležitost a radost z pomáhání, než práce. Stále víc a víc mého času ale ukrajují bylinky.
Když jsme v roce 2012 s manželem Pavlem začali budovat naši permakulturní zahrádku, najednou jsem pro pěstování bylinek měla nekonečný prostor. Dveře do bylinkového světa se mi dokořán otevřely po setkání s bylinkářem Vláďou Vytáskem. Ano, Vláďa má ten dar, umí předávat a šířit lásku k přírodě i k lidem. V amazonské džungli v Peru jsme krátce potom s Pavlem pocítili sílu a divokost místních rostlin a přírody. V temné a deštivé džungli jsem snila o našich loukách, sluníčku a lehkém větříku. Po návratu z Peru jsem měla před očima obraz naší bylinkové školy Zelená louka a ten obraz se brzy začal zhmotňovat.
Díky tomu, že jsme s manželem na stejné vlně, tvoří se nám snadno a přirozeně. Společně jsme vybudovali bylinkovou zahrádku, kde je k vidění okolo 100 druhů léčivých rostlin. V roce 2018 jsme dostali certifikát, potvrzující, že naše zahrada je skutečně přírodní. Spolu se Zelenou loukou nám do života ve stejný čas vstoupila skutečná louka v Železných horách kousek od Nasavrk. Tady budujeme sad ze starých odrůd ovocných stromů a z jedlých keřů. Úplně nejraději se ale touláme po dávných mystických místech v naší zemi, v zapomenutých zámeckých parcích a v hlubokých lesích. Milujeme horské potoky, louky, květiny a staré stromy. Vnímáme a obdivujeme dokonalost stvoření a světa kolem nás.
Kontakt: www.nasezelenalouka.cz, www.bylinkovaskola.cz, FB: Zelená louka