Skip to main content

Málokterá žena, která má problémy s početím, tuší, že má nárok na něco takového, jako je lázeňský pobyt hrazený pojišťovnou. V historicky prvním článku série „Z deníku Endoholky“ se s vámi o svou zkušenost podělí jedna z indiánek a my jsme rády, že jí můžeme poskytnout zázemí a chuť tvořit a předávat něco, co může zase pomoci  ostatním indiánkám. 

 

 Jak zažádat o komplexní lázeňskou péči

  • Ošetřující lékař navrhne typ lázeňské péče (komplexní nebo příspěvkovou) a místo pobytu (poslední slovo však máte při výběru lokality vy)
  • Praktický lékař podá k návrhu doporučení
  • V pojišťovně musí schválit žádost revizní lékař

 O možnosti odjet do lázní dozvěděla po několikaletých pokusech otěhotnět, dvou akutních laparoskopických operacích a prokázanou endometriózou rektovaginálního septa.  Ne však od mého obvodního gynekologa. Vybavená informacemi a s prosíkem jsem tedy šla do jeho ordinace. První reakce sestry byla: „No…to asi nepůjde, víte, pan doktor lázně nerad píše…“ Nenechala jsem se odradit a po půlhodině vyplňování papírů jsem si nesla domů návrh na komplexní lázeňskou péči ve Františkových Lázních, se kterým jsem hned druhý den šla ke svému praktickému lékaři. Ten vyplnil ještě pár nutných formalit na přední straně dokumentu, naměřil mi EKG a popřál mi příjemný pobyt. Potom už stačilo jen donést návrh na pojišťovnu, kde mi ho bez problémů během pár dní schválili v plné výši. 

Schválení komplexní lázeňské péče nemusí znamenat pobyt zdarma

  • Nevolat hned do hotelu, pokud nechci rezervaci platit
  • Počítat s možností doplatku za pokoj
  • Poukaz na komplexní lázeňskou péči má platnost 3 měsíce
  • Je dobré mít připravenou finanční rezervu

Aktivně jsem hned volala do lázní a chtěla si zamluvit pokoj. Netušila jsem však, že je nutné počkat si až pojišťovna dopisem vyrozumí lázně o mém pobytu. Pokud bych si chtěla rezervovat hotel dopředu, tedy v momentě, kdy byl můj návrh pojišťovnou schválen, ale lázně ještě nedostaly písemné vyrozumění, zaplatila bych rezervační poplatek 1000 Kč. 

Další novou informací pro mě bylo, že i v případě schválení poukazu na komplexní lázeňskou péči nemusí být pobyt pro mě zcela zdarma. V případě obsazenosti pokojů, které jsou hrazeny pojišťovnou (sprcha na patře, menší prostor), musíte počítat s tím, že bude nutné si hotel doplatit. Nejlevnější takové pokoje ve Františkových Lázních vychází cca kolem 4500 Kč na tři týdny. Samozřejmě se ceny liší podle sezóny. Nejvíce zaplatíte v létě. Navíc jste limitované časem, do kterého je nutné poukaz vyčerpat a nemůžete tak čekat, až se pokoj bez doplatku uvolní. 

Uvítací dopis

  • Mít od data schválení poukazu sbaleno a být připravena kdykoliv odjet

Čekala jsem na telefonní hovor,  který by mi potvrdil, že v lázních už dostali moji žádost. Měla jsem proto předvybrané termíny a pokoje, které by mi vyhovovaly. K mému překvapení mi nikdo nevolal, nikdo na nic neptal. Najednou se ve schránce objevil zvací dopis, kde bylo uvedené datum mého pobytu, jméno lázeňského hotelu a papír s nástupními informacemi a výší doplatku. Pokud bych chtěla termín a pokoj změnit, měla jsem sice možnost, ale pořád jsem byla v časové tísni z důvodu platnosti poukazu. 

Konečně lázně

  • Zhluboka se nadechnout a začít odpočívat

Po příjezdu a nahlášení na recepci v lázních jsem dostala klíč od pokoje. Hned před hotelem začínal nádherný lázeňský park, který mě, přiznám se, zajímal daleko vice než odstín výmalby mého pokoje. Nacházela jsem se najednou uprostřed města obklopeného přírodou, lákajícího ke klidným procházkám, případně projížďkám na kolečkových bruslích nebo cyklovýletům. Mohla jsem se hodiny toulat mezi stromy od pramenu k prameni a „degustovat“, číst si v parku anebo navštívit aqua centrum, které jsem měla jako lázeňský host ve všední dny zdarma. Krásné město pro každého, kdo vyhledává méně lidí a více přírody. 

Ilustrace dívky při relaxaci ve vaně

Nutné organizační záležitosti

  • Poslat do práce neschopenku a s lázeňským průkazem v ruce a hurá za zábavou

Nástupním dnem byla neděle. Hned v pondělí jsem šla k lázeňskému lékaři, který se mě ptal, kdy čekám menstruaci a v případě, že by přišla během pobytu, byla tu možnost napsání receptu na hormonální prášky na její oddálení, nebo prodloužení si pobytu o týden. Také mi podle mé osobní diagnózy upravil procedury, jejichž seznam mi pak s konkrétními časy a dny na sesterně vydali spolu s neschopenkou v podobě tzv. lázeňského průkazu. 

Pak už jsem jen sbírala razítka jako při bojovce. Dostavit se na proceduru byla vlastně jediná „povinnost“, kterou jsem tam měla. Dny plné masáží, slatinných a uhličitých koupelí, suché uhličité obálky, parafínových zábalů, plynových lázní nebo cvičení podle Mojžíšové. Tedy kromě neděle, kdy odpočívá i personál. Mimo procedury jsem měla čas opravdu jen sama pro sebe a své myšlenky. Nemusela jsem vařit, chodit do práce, na nákup, uklízet. Jídlo bylo k dispozici třikrát denně v podobě rautových stolů, a pokud jsem si nevybrala (některým potravinám se vyhýbám), kuchař mi vždy vyšel vstříc a připravil mi něco podle mých požadavků. Celkově byl personál velmi ochotný a milý.

Spolubydlící 

  • Ženy sobě, aneb uzdrav se po všech stránkách  

Ta jediná věc, co mi do poslední chvíle vrtala hlavou, byla otázka spolubydlící, i když se v lázních snaží kombinovat pacienty podobného věku a podobných zdravotních problémů. Nakonec se ukázalo, že mít na pokoji holku, která prožívá podobný osud je dar z nebes. Měly jsme toho opravdu hodně společného. Povídaly jsme si skoro každý večer do noci, vyměňovaly si zkušenosti a smály jsme se nad společnými zážitky. Brzy jsme se také spřátelily s ostatními lázeňkami našeho turnusu. Najednou jsem byla mezi ženami s podobnými problémy a už jen to vědomí, že nejsem sama, bylo velmi ozdravující

Velmi mě překvapilo, že skoro žádné ženě, kterou jsem tam poznala, nebyl lázeňský pobyt jako možnost nabídnut od jejího lékaře. Většina se to dozvěděla na různých webových diskuzích, od kamarádek. Nevím, jaké podmínky musí žena splnit, ale zeptat se nic nestojí. 

Lázně, já a endometrióza

  • Endometrióza se nekamarádí s teplou vanou

Na konci mého povídání bych chtěla upozornit všechny endoholky, aby více, jak kdo jiný zvážil takový pobyt. I když mi lázeňský doktor kvůli endometrióze vyškrtl některé procedury a nahradil je jinými (například slatinný tampón za masáž zad), a snížil teplotu koupelí, pořád je celková péče v lázních věnující se neplodnosti postavená na prokrvování pohlavních orgánů. S endometriózou jde ruku v ruce chronický zánět, a proto pro žádnou endoholku není vhodné sedět půlhodiny v teplé slatině, která i přes svoje protizánětlivé vlastnosti může někomu, kdo má endometriózu podle mého názoru spíše uškodit. Já jsem i přes toto vědomí do lázní jela, protože jsem byla po akutní operaci prasklé endometriální cysty, a tak jsem brala hormony, díky kterým jsem nemenstruovala, a navíc na základě krevních testů jsem věděla, že zánět v těle v tu chvíli opravdu nemám a dokud nebudu menstruovat, ani mít nebudu. Nejsem lékař, je to na každé z vás, píšu jen mou osobní zkušenost, která mě zase posunula o kousek dál v mé cestě.

Pár slov na závěr

Díky lázním načerpáte  sílu, získáte zkušenosti a povede se vám vystoupit na pár dní z každodennosti a vidět svůj život v jiné perspektivě. Domů se vrátíte po třech týdnech odpočatá a s novým elánem. Jsem ráda, že jsem jela!

S láskou, 

Růžové pírko jako znak Indiánek

Děkujeme Endoholce za kreativitu a touhu pomoci!

Kouřové signály směřujte na e-mail: endoholka@gmail.com

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

Rozhovory

Trendy v asistované reprodukci: Jaké novinky mění svět IVF?

Asistovaná reprodukce patří k nejrychleji se rozvíjejícím oblastem medicíny. Jaké pokroky přináší moderní technologie a…
Rozhovory

Nejčastější mýty o umělém oplodnění

Oblast asistované reprodukce, zejména in vitro fertilizace (IVF), je často zahalena řadou mýtů a nedorozumění.…
Klara Vohrnová z láskyplné péče
Rozhovory

„Adopce není jen o touze po dítěti, ale hlavně o tom, že přijímáme dítě s traumatem,“ říká Klára Vohrnová z projektu Láskyplná náruč

Spoustu žen, které řeší (ne)plodnost, má tendenci dávat možnost adopce až na úplně poslední místo.…
Uncategorized

Příběh zrození při PCOS a amenoree: „Nedokázala jsem si představit, že někdy budu mít děti.“

Spisovatelka Virginia Woolfová ve svém deníku píše, volně parafrázováno „jak je možné si představit být…
Rozhovory
I jizvy mohou ovlivnit naší plodnost. Rozhovor s fyzioterapeutkou Janou Pechovou
Rozhovory
„Cílem podcastu bylo pomoci alespoň jedné ženě“, říká Dominika Trčková z Plodných hovorů
Lovíme informace
Hormonální (ne)rovnováha má komplexní příčiny i řešení
Lovíme informace
14 slavných, kteří se rozhodli pro adopci
 

One Comment

Leave a Reply