fbpx Skip to main content

Asi jste o této novince už slyšely, o novinku se však nejedná! Málokterá procedura v nás tolik rezonuje. V rámci sběru informací ostatním indiánkám jsme pečlivě a detailně vyzpovídaly Moniku Valovou, první certifikovanou poskytovatelku ženské bylinné napářky, dulu a poradkyni žen. Vedle účinků na plodnost se dnes dozvíte také něco o historii, účincích a používání této znovuobjevené procedury.

Co je to bylinná napářka, jak probíhá? 

Bylinná napářka je procedura, která využívá k péči o ženské pohlavní orgány bylinnou páru. Ta působí na celou oblast malé pánve, ve které díky intenzivnímu vnitřnímu prohřátí dochází k lepšímu prokrvení. Ovlivňuje také svaly pánevního dna, vazy a fascie a zároveň podporuje samočistící procesy v pochvě a má hluboce relaxační účinky.

Co Vás dovedlo k napářce a jak jste se k ní dostala?

Dostala jsem se k ní úplně náhodou při vyhledávání jiných informací týkajících se porodů a poporodního období. Jedna zmínka o “bajos”, jak se v Mexiku napářce říká, mě tak nadchla, že jsem denně googlila informace z celého světa. V té době se totiž o napářce na českém internetu nedaly žádné informace dohledat a vlastně jsme ji tady prakticky neznali. Respektive jsme na ni zapomněli. Ale to se za poslední 4 roky, kdy se jí intenzivně zabývám, změnilo a ženské napařování zase ožilo.

Má bylinná napářka nějakou historii? Jde o rituál?

O historii napářky bych vám mohla povídat hodinu, možná dvě. Přijďte si někdy poslechnout mou přednášku 🙂 Ale zkráceně. Napářka je pravděpodobně nejstarší gynekologickou procedurou pojící se s vývojem člověka. Její kořeny sahají až do pleistocénu. Logicky bychom tak mohli dovodit, že pochází z Afriky, ale není to až tak pravda, protože stejně tradičně se využívá ve Střední Americe jako dědictví Máyů a Aztéků, v severní Americe u indiánů, v Jižní Americe u domorodých kmenů, v Asii, Indonesii, Evropě. Takže je vlastně takovým celosvětovým dědictvím žen

Rituál to je. Už samotná příprava může být rituální. Oblečete si sukni, vezmete košík a projdete se po louce, kde si nasbíráte bylinky, které večer uvaříte. Během sbírání můžete myslet na záměr, s jakým si napářku večer uděláte. Třeba, že si chcete pročistit tělo, uzdravit se, otěhotnět atd. Pokud nemáte na sbírání vlastních bylinek prostor, můžete si objednat jednu ze směsí, které jsem pro napářku namíchala a pokud nevíte, která je pro vás vhodná, ráda poradím s jejím výběrem, můžete mi napsat.

No a tu směs bylin, svých nebo koupených, nasypete do nějaké krásné misky a čicháte si k nim, jemně je mnete mezi prsty a prostě jim vyjadřujete vděk za to, že vám síla přírody pomůže, a až voda sevře, vložíte je do vody. Než se bylinky uvaří, nachystáte si příjemný bezpečný prostor. Můžete použít svíčky, tlumené světlo, hudbu. Když se usadíte nad teplou páru, vaše tělo se začne uvolňovat a vy cítíte, jak se otevíráte myšlenkám, na které není přes den čas. Ano, je to rituál. 

Na co vše se používá? 

Možnosti využití jsou veliké. Prakticky prostřednictvím ní ženy po celém světě léčí všechny možné gynekologické potíže. Mě je nejsympatičtější používat ji jako pravidelnou očistu a učit ženy o sebe pečovat ještě předtím než vznikne nějaký zdravotní problém. Proto se v poslední době také zabývám jejím preventivním použitím a jsem nadšená jejími účinky na konci těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Vypozorovala jsem, že pokud v těchto citlivých obdobích žena získá vlastní zkušenost s tím, že jí napářka pomohla, pokračuje v napařování i nadále v běžném životě. Matku sleduje dcera, která ji napodobuje, a tím vzniká živá tradice, během které jsou ženy k sobě pozorné.

Náš web se věnuje tématu neplodnost, pcos, endometrióze.. Je napářka vhodná i v těchto případech?

Rozhodně ano. Ženy, které trpí endometriózou nebo PCOs, trpí vlastně civilizační nemocí, která spočívá v patologickém fungování našeho těla. Jak už jsem řekla, raději bych pomáhala zdravým ženám starat se o své lůno preventivní péčí, ale pokud se žena s některou z těchto nemocí potýká, doporučuji jim napařování jako podpůrnou léčbu. V současné době sbírám stále nové informace a snažím se spolupracovat s lékaři a praktiky TČM, abych mohla ženám s PCOs a endometriózou, potažmo neplodností, která může být důsledkem nejen těchto onemocnění, pomoci. K tomu však doporučuji individuální konzultace, nerada radím obecně, protože každá jsme jiná a každá prožíváme svou nemoc jinak.

Napářka nás velmi láká, dá se jí však popálit? Některé články to tvrdí…

Ano, některé články to tvrdí a já bych všechny jejich autory chtěla varovat před opařením se čajem, kávou nebo horkou polévkou. Ačkoliv při napářce si žena na teplotu bylinného odvaru dává přeci jen větší pozor než při pití čaje, protože je u přípravy napářky vědomá. A pokud navíc dodržuje postup, rozhodně se neopaří. To tvrzení je s prominutím strašná pitomost.

Dá se díky ní připravit na porod nebo vyvolat menstruace, je po ní lepší sex? 🙂 

Líbí se mi, jak hezky spojujete otázky, nutí mě to odpovídat, co nejjednodušeji na více témat. 🙂 Ženská bylinná napářka je úžasnou společnicí těhotné ženě od ukončeného 38.tt, toto by vám potvrdily stovky žen. Její účinky jsou tak zjevné, že už se napářka dostala oficiálně do některých porodnic v ČR jako nová nefarmakologická metoda tlumení bolesti

Co se týče menstruace. S napářkou se dá pracovat různě, záleží na délce napařování, četnosti a bylinách. Její pomocí se menstruace přivolává, ale také oddaluje.

A sex je po ní skvělý! Vzhledem k tomu, že napářka zvlhčuje pochvu a prohřívá ji, žena je při milování uvolněná a připravená na milování. Dokonce i muži cítí rozdíl a občas se ke mně dostávají informace, že muži před milováním motivují své ženy k tomu, aby si poseděly nad parou. A když už mluvím o mužích, i pro ně je napářka prospěšná.

Jaké bylinky můžeme do napářky přidat a podle čeho je vybírat?

Do napářky se hodí velké množství bylin, ať už jde o ženské byliny, aroma-terapeutické nebo antibakteriální. Můžeme používat čerstvé nebo sušené. Nebo dokonce můžeme napařovat jen s vodou se solí a jablečným octem. Co se týče bylinné inspirace doporučuji se mrknout na naše směsi. Ale namátkou zmíním třeba maliník, kontryhel, měsíček, bazalku, rozmarýn, mateřídoušku, kopřivu, drmek, hluchavku, řebříček, přesličku, levanduli, černohlávek, řepík…

Pro koho je napářka vhodná a pro koho nikoliv? 

Tím, že napářka má sílu ovlivnit zdraví ženy, menstruační cyklus a průběh menstruace, může její nevhodné použití i uškodit. Už druhý rok pracuji podle pravidel mé učitelky Keli Garza a hlídám si senzitivitu ženy a délku jejího cyklu. Na mých stránkách naleznete články o kontraindikacích i způsobech napařování, které se hodí pro různé typy žen. Úplně nejobecnější kontraindikací je krvácení a těhotenství do 38. tt. Pokud se dodrží vyzkoušené postupy, je napářka bezpečná. 

Jak dlouho ji osobně praktikujete a co jste mezitím vypozorovala? 

Já už napařuji 5 let. Už to ani nedokážu spočítat.:)  A vypozorovala jsem za tu dobu, že nemám problémy s menstruací, netrpím PMS, krásně a bez poranění jsem porodila a po šestinedělí a pátém porodu jsem svou dělohu zregenerovala tak, že je úplně zdravá. Netrpím žádnou gynekologickou potíží. Tedy občas kvasinkama, ale ty se ozvou vždy v době, kdy o napářce více mluvím nebo píšu, než ji praktikuju. Což mě přivádí k tomu, že jsem po menstruaci a ještě jsem si nedopřála své očistné pomenstruační sezení.

Co Vás v životě nejvíce posunulo? Kdo je vaším vzorem?

V životě mě vždy nejvíc posunuly těžké chvíle, ve kterých jsem si sáhla na dno. Zrada přítelkyně, závist, nehoda mého muže, smrt někoho blízkého. Ale, aby to bylo vyvážené, tak také zrození mých dětí, partnerství s mým mužem, denodenní komunikace s úžasnými ženami a doprovázení k porodům.

Vzor nemám. Snažím se každý den vstát a a obdivovat sebe za to, kolik toho zvládám, co dělám a jaká jsem, ale nemůžu říct, že se mi to vždy daří. Žena má na sebe velké nároky a je se sebou více nespokojená než spokojená. Pokouším se chovat tak, abych byla sama pro sebe vzorem, což je vlastně vyjádřením sebelásky, kterou se učím denně přijímat. Vzor v jiném člověku nás nutí poměřovat se a hodnotit, a slepě adorovat bytost, která ukazuje jen tu světlou stránku své osobnosti. Tím nastavuje laťku, kterou nelze překonat, což je pro mě demotivující. Chtěla bych se najít v tom nejryzejším já, ke kterému bych se mohla chodit inspirovat, když o sobě začnu pochybovat. No vizi mám a cestu k ní si šlapu

Co pro Vás znamená pojem ženství? 

Ženství je dar, o kterém dost nevíme, o který nepečujeme a neumíme jej využívat. Je to energie vytvářející naši auru, která není závislá na tom, co máme na sobě. Je v nás všech, ale neumíme s ní pracovat. V nejsilnější podobě dokážeme své ženství projevit, když jsme zamilované. Začneme zářit, pečujeme o sebe, abychom se líbily, tvoříme tolik lásky, že se z toho můžeme zbláznit! Ale neumíme si to bohužel udržet. Další takový zážeh přijde v těhotenství, během porodu a po porodu, ale potom jej za několik dnů nebo týdnů zase ztratíme, protože na sebe zapomeneme. Když si samy sebe neuvědomujeme, jak můžeme být ženské?

Pro mě je ženství i dobrota a láska, které rozséváme, a mírníme tím tvrdé dopady mužského světa. Je to také krása, která pramení zevnitř a teplo, kterým udržujeme rodinný krb. Teplo je pro ženu zásadní, proto se také zabývám napářkou. Když sama nemáš, nemůžeš dát. Takže je potřeba doplňovat zásoby. To ale neznamená, že se posadím nad teplou páru a mám vyhráno. Důležité je, aby to přineslo pocit vnitřní harmonie, kterou potom projevujeme navenek.

Je něco, co byste chtěla ženám vzkázat?

Myslete na sebe, hledejte v sobě a nebojte se projevit.

 

* UPOZORNĚNÍ PRO INDIÁNKY
Vše konzultuj se svým lékařem. Především v případě endometriózy se názory na bylinnou napářku velmi liší vzhledem k ne vždy příznivému působení tepla na zánět. 

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

Rozhovory

Nejčastější mýty o umělém oplodnění

Oblast asistované reprodukce, zejména in vitro fertilizace (IVF), je často zahalena řadou mýtů a nedorozumění.…
Klara Vohrnová z láskyplné péče
Rozhovory

„Adopce není jen o touze po dítěti, ale hlavně o tom, že přijímáme dítě s traumatem,“ říká Klára Vohrnová z projektu Láskyplná náruč

Spoustu žen, které řeší (ne)plodnost, má tendenci dávat možnost adopce až na úplně poslední místo.…
Uncategorized

Příběh zrození při PCOS a amenoree: „Nedokázala jsem si představit, že někdy budu mít děti.“

Spisovatelka Virginia Woolfová ve svém deníku píše, volně parafrázováno „jak je možné si představit být…
Rozhovory

I jizvy mohou ovlivnit naší plodnost. Rozhovor s fyzioterapeutkou Janou Pechovou

Šíří osvětu na sociálních sítích nejen o cyklech a pánevním dnu se svým projektem Síla…
Rozhovory
„Cílem podcastu bylo pomoci alespoň jedné ženě“, říká Dominika Trčková z Plodných hovorů
Lovíme informace
Hormonální (ne)rovnováha má komplexní příčiny i řešení
Lovíme informace
14 slavných, kteří se rozhodli pro adopci
Lovíme informace
6 knih o neplodnosti, které stojí za přečtení
 

Leave a Reply