I když je i v dnešní době pro mnohé ženy (i muže) menstruace stále tabu, máme k dispozici komfortní pomůcky, které nám umožňují „přežít“ ten onen otravný týden v měsíci. Můžeme si vybrat vložky, tampony, kalíšky a třeba i menstruační kalhotky. Metod je víc než dost.

Umíte si ale představit, jaký byl život s menstruací pro ženu třeba v pravěku, nebo v 19. století? Nejednou jsme si pokládaly otázku, jak to vlastně ženy dělaly tenkrát.. A zapátraly jsme.

První pomůckou byly i tampony

Existuje mnoho záznamů o menstruaci. Ženy byly odjakživa kreativní, a menstruační pomůcky si vyráběly z papyru, mechu nebo kožešin. Vznikly tak první primitivní tampony, které popisuje i slavný lékař Hippokrates.

Pro mnohé kultury se menstruace stala symbolem ženství. Znamenala pohlavní zralost a schopnost přivádět na svět potomky. Ženy menstruační krev využívaly jako afrodiziakum ke svádění mužů. I některé novodobé kultury stále vnímají menstruaci jako důvod k oslavě. Například v Indii dívkám pořádají oslavy, aby na svoji první periodu nikdy nezapomněly.

Samozřejmě ne všude se ženy setkaly s pochopením. Mnohým národům připadala menstruující žena nečistá a odporná. Během svých dní byla nucena opustit domov a vrátit se až po očištění.

Středověk bez pomůcek – ženská krev zpět do půdy

V raném středověku bylo zvykem, že ženy z nižších vrstev nenosily kalhotky. Nechávaly krev stékat pod šaty na zem. Pro ženy z vyšších vrstev ale bylo takové chování nemyslitelné. Nosily pod nohama kusy látek, které si upevňovaly jako kšandy. Látky si pak praly a nosily do úplného zničení. Tento způsob přežil celý středověk až do 19. století.

První jednorázové vložky a tampony bez velkého úspěchu

V roce 1890 vznikly první jednorázové vložky. V ženách však budily nedůvěru a zůstaly věrné svým látkám. Vložky si na svou chvíli musely počkat až do dob válek. Byly však drahé, a tak si je mohly dopřát opět pouze ženy z vyšších společenských vrstev. Ostatní ženy si vložky vyráběly ze savých obvazů pro vojáky.

O tamponech ale ženy dlouho nechtěly slyšet, bylo to pro ně něco jako sexuální znamení hanby. V roce 1933 vznikly první tampony připomínající ty dnešní. Pak už se hygienické pomůcky začaly vyrábět ve velkém, a postupem času si je mohly dovolit téměř všechny ženy. Nabíraly podobu dnešních výrobků, každým rokem se zdokonalovaly. Například v roce 1970 vznikly první vložky se samolepícím páskem. Ženy tak mohly začít trávit kvalitní čas i během menstruačního období.

Perličky na závěr

Pro některé lékaře z roku 1811 byla menstruace nevyzpytatelnou nemocí, která způsobuje šílenství. No, nevím, jak by to v dnešní době fungovalo. Asi bychom na světě měli jen blázince.

To ale není všechno. O 20 let později pronesl antropolog James McGrigor, že menstruující ženy jsou jako invalidé, neschopny zastat fyzickou a mentální práci. To říct někdo ve 21. století, asi by vznikla dost krvavá válka.

Ludmila Magalhaesová

 

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

Lovíme informace

5 největších mýtů o endometrióze

Endometriózu poprvé popsal v roce 1860 vídeňský patolog a rodák z Hradce Králové Karel Rokitanský.…
Lovíme informace

5 novinek pro léčbu neplodnosti

Zajímá vás, jaké trendy se v poslední době objevily v cestě za plodností? Přinášíme vám…
Lovíme informace

Neplodnost od pravěku do současnosti

Neplodnost je dnes sice často zmiňována jako „nešťastný trend doby“, nezapomínejme ale na to, že…
Lovíme informace

Nadměrný růst chloupků? Přírodní saw palmetto jako první pomoc

Máte PCOS a trápí vás nadměrné chloupky, nebo naopak časté vypadávání vlasů? Vyzkoušejte přírodní lék…
Příběhy zblízka
Ludmila Mojžíšová: pro někoho šarlatánka, pro ženy poslední záchrana
Lovíme informace
Zázrak jménem „seed cycling“ pomůže s nerovnováhou i pravidelnou menstruací
Lovíme informace
Československé „poprvé“ ve zkumavce proběhlo už před 40 lety
Lovíme informace
Bilance aneb kdo z celebrit řešil neplodnost v roce 2022?
 

Leave a Reply