I když je i v dnešní době pro mnohé ženy (i muže) menstruace stále tabu, máme k dispozici komfortní pomůcky, které nám umožňují „přežít“ ten onen otravný týden v měsíci. Můžeme si vybrat vložky, tampony, kalíšky a třeba i menstruační kalhotky. Metod je víc než dost.

Umíte si ale představit, jaký byl život s menstruací pro ženu třeba v pravěku, nebo v 19. století? Nejednou jsme si pokládaly otázku, jak to vlastně ženy dělaly tenkrát.. A zapátraly jsme.

První pomůckou byly i tampony

Existuje mnoho záznamů o menstruaci. Ženy byly odjakživa kreativní, a menstruační pomůcky si vyráběly z papyru, mechu nebo kožešin. Vznikly tak první primitivní tampony, které popisuje i slavný lékař Hippokrates.

Pro mnohé kultury se menstruace stala symbolem ženství. Znamenala pohlavní zralost a schopnost přivádět na svět potomky. Ženy menstruační krev využívaly jako afrodiziakum ke svádění mužů. I některé novodobé kultury stále vnímají menstruaci jako důvod k oslavě. Například v Indii dívkám pořádají oslavy, aby na svoji první periodu nikdy nezapomněly.

Samozřejmě ne všude se ženy setkaly s pochopením. Mnohým národům připadala menstruující žena nečistá a odporná. Během svých dní byla nucena opustit domov a vrátit se až po očištění.

Středověk bez pomůcek – ženská krev zpět do půdy

V raném středověku bylo zvykem, že ženy z nižších vrstev nenosily kalhotky. Nechávaly krev stékat pod šaty na zem. Pro ženy z vyšších vrstev ale bylo takové chování nemyslitelné. Nosily pod nohama kusy látek, které si upevňovaly jako kšandy. Látky si pak praly a nosily do úplného zničení. Tento způsob přežil celý středověk až do 19. století.

První jednorázové vložky a tampony bez velkého úspěchu

V roce 1890 vznikly první jednorázové vložky. V ženách však budily nedůvěru a zůstaly věrné svým látkám. Vložky si na svou chvíli musely počkat až do dob válek. Byly však drahé, a tak si je mohly dopřát opět pouze ženy z vyšších společenských vrstev. Ostatní ženy si vložky vyráběly ze savých obvazů pro vojáky.

O tamponech ale ženy dlouho nechtěly slyšet, bylo to pro ně něco jako sexuální znamení hanby. V roce 1933 vznikly první tampony připomínající ty dnešní. Pak už se hygienické pomůcky začaly vyrábět ve velkém, a postupem času si je mohly dovolit téměř všechny ženy. Nabíraly podobu dnešních výrobků, každým rokem se zdokonalovaly. Například v roce 1970 vznikly první vložky se samolepícím páskem. Ženy tak mohly začít trávit kvalitní čas i během menstruačního období.

Perličky na závěr

Pro některé lékaře z roku 1811 byla menstruace nevyzpytatelnou nemocí, která způsobuje šílenství. No, nevím, jak by to v dnešní době fungovalo. Asi bychom na světě měli jen blázince.

To ale není všechno. O 20 let později pronesl antropolog James McGrigor, že menstruující ženy jsou jako invalidé, neschopny zastat fyzickou a mentální práci. To říct někdo ve 21. století, asi by vznikla dost krvavá válka.

Ludmila Magalhaesová

 

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

Lovíme informace

Výzva jménem endometrióza

Možná jste o ní zaslechly, možná se vás přímo týká a možná jste o ní…
Lovíme informace

Bylinky z lékárny, které ovlivňují hormonální systém

Hormonální rovnováha je základem našeho fyzického i duševního zdraví. Je ale křehká, takže je důležité…
pcos a psychika
Lovíme informace

Psychické aspekty syndromu polycystických ovarií (PCOS)

Další, mnohdy opomíjenou stránkou syndromu PCOS jsou (už studiemi dokázané) větší sklony k úzkostem a depresím.…
Lovíme informace

Hormonální disruptory v kosmetice mají vliv na plodnost žen i mužů

Ženy průměrně používají deset až patnáct kosmetických výrobků za den, u mužů je to v průměru…
Lovíme informace
“Při ovulaci je žena nejpřitažlivější,” říká sexuoložka Laura Janáčková. Jak neplodnost ovlivňuje sexualitu?
Lovíme informace
LUFS – Tichý syndrom, který může být skrytou příčinou neplodnosti
Lovíme informace
PCOS, neplodnost a střevní mikrobiom
Ženy z Ypsilonu
Rozhovory
Video: #7 Teepee: O generaci mileniálů s Ženami z Ypsilonu
 

Leave a Reply