fbpx Skip to main content

Hirsutismus, tedy nadměrný růst chloupků u žen, souvisí s hormonální nerovnováhou a velmi dobře ho znají ženy s PCOS. Dá se s tímto nepříjemným symptomem skoncovat? A co když vám už žiletka prostě nestačí? Přinášíme několik tipů, které se Indiánkám osvědčily nejvíce.

Saw palmetto na hormonální neduhy

Že jste nikdy neslyšely o saw palmettu? Pozitivní účinky sušených bobulí z palmy serenoy plazivé popsal již v roce 1879 doktor J. B. Read z Georgie. Dnes se její plody zpracovávají do tobolek, které naleznete v lékárnách nebo na internetu, a nežádoucích chloupků se můžete zbavit raz dva! Vyzkoušeno máme, že po dlouhodobém užívání tohoto vitamínu  chloupky nerostou tak husté a tmavé. Navíc má saw palmetto blahodárný účinek na vaječníky, močové ústrojí, ale také zvyšuje produkci spermií a funguje jako přírodní afrodiziakum. Více se o něm dočtete v našem samostatném článku zde.

Mátu doma každý má

Z přírodní lékárničky vám doporučujeme zařadit také mátu. Na základě studií bylo dokázáno, že dva šálky mátového čaje mají příznivý účinek na hirsutismus. Pití této bylinky totiž srovnává hladinu androgenů, která je problematická především u žen s PCOS a zapříčiňuje nadměrný růst chloupků na nežádoucích místech. 

Inositol oblíbeným favoritem

Myo-inositol (vitamín B6) je sloučenina podobná vitamínu, který se přirozeně vyskytuje v buňkách. Pomáhá s nastartování plodnosti po vysazení hormonální antikoncepce, s nepravidelnou menstruací a v neposlední řadě i s hirsutismem. Nadměrný růst chloupků podle studie výrazně snižuje po půl roce užívání. Zařadit ho můžete ve spojení s kyselinou listovou, která pomáhá před a po začátku těhotenství. Obě látky kombinuje sypký přípravek, z něhož stačí odměrkou 2x denně rozmíchat 2 g ve vodě nebo šťávě. 

Kdo maže, ten nemusí holit

Vnitřní léčba hirsutismu je základ, ale jak se postarat o vnější příznaky? Vyzkoušet můžete zpomalovače růstu chloupků ve formě krémů, které postupně oslabují vlasovou cibulku chloupku, a tím účinně zpomalují jeho růst. Používat je můžete každodenně a snadno se nanáší na různé partie, které vás trápí. Po aplikaci krému se chloupky stávají světlejší a rostou slabší. Za nás doporučujeme českou přírodní kosmetickou značku Ryor, která ve svém sortimentu zrovna jeden efektivní, šetrný a cenově přijatelný krém má. Kupujte zde.

Síla vosku a cukrové vaty

Potřebujete se hirsutismu zbavit okamžitě a po holení vám zarůstají chloupky, vyskakují pupínky a kůže je nepříjemně podrážděná? Skamaraďte se s voskem nebo s cukrovou pastou. Jejich nespornou výhodou je to, že efekt hebké pokožky vás bude těšit opravdu dlouho, jelikož vosk i cukrová vata vytrhávají chloupek celý i s kořínkem. Navíc dnes už existuje několik variant, které vám při domácím ošetření budou vyhovovat –⁠ samostržné pásky, roll-on, plechovky nebo celé programy na depilaci s ohřívačem.

Okouzlující laser

Nesnesete bolest při vytrhávávání chloupků a chtěly byste, aby účinky depilace byly opravdu dlouhodobé? Na epilaci můžete samozřejmě docházet do kosmetických center, kde je také jednou z variant elektrolýza –⁠ epilace speciální elektrickou jehlou. V poslední době si ale ženy oblíbily domácí lasery, jejich pořizovací cena je sice nejvyšší, za to efekt je nejúčinnější. Samotné jemné světelné impulzy vám zredukují až 85% chloupků už po 3 ošetřeních. V pohodlí domova tak konečně dosáhnete svobody a vy se znovu nebudete muset trápit, jak a kdy se zase holit.

Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/hirsutism/

https://www.naturesbest.co.uk/pharmacy/polycystic-ovary-syndrome/hirsutism/

https://www.simplysupplements.co.uk/healthylife/women-and-health/does-saw-palmetto-help-pcos

Leave a Reply