fbpx Skip to main content

 

Máte PCOS a trápí vás nadměrné chloupky, nebo naopak časté vypadávání vlasů? Vyzkoušejte přírodní lék saw palmetto.

 
Kde se vzalo, tu se vzalo
 

Saw palmetto neboli serenoa plazivá (latinsky serenoa repens) je palma, která roste při jihovýchodním pobřeží Spojených států amerických. Dorůstá až 3 metrů, ale především je zajímavá svými vějířovitými listy a tmavě červeno-černými plody v podobě bobulí. Tuto palmu již v dávných dobách používali Indiáni k léčení nejrůznějších onemocnění, především pak zvětšení prostaty a s tím přidružených problémů u mužů.

První použití v medicíně bylo zaznamenáno v USA už v roce 1879 doktorem J. B. Readem z Georgie, který publikoval článek o prospěšnosti saw palmetta v časopise American Journal of Pharmacy. Čaj z bobulí se pak už běžně používal na začátku 20. století k léčbě infekcí močového ústrojí. Následně se přišlo na to, že serenoa zvyšuje produkci spermií a působí také jako přírodní afrodiziakum.

Správným sušením k vitamínové bombě
 

Nejčastěji se dnes používá saw palmetto ve formě tobolek. Prášek v nich vzniká při výrobě, kdy se plody serenoy suší, poté jsou zamrazeny a jemně rozemlety takovým způsobem, aby aktivní látky byly co nejvíce zachovány. Saw palmetto je bohaté na vitamíny jako je hořčík, vápník a draslík. Bobule serenoy obsahují olej s velkým množstvím mastných kyselin, fytosterolů a liposterolů.

A právě liposteroly (kyselina laurová, olejová, myristová a linolová) dokáží zatočit s nepříjemnými příznaky PCOS. Snižují totiž hladinu estrogenu, která může za symptomy tohoto onemocnění. Skvěle si tak saw palmetto poradí s nadměrným růstem ochlupení, tzv. hirsutismem – zde svým účinkem prokazuje inhibici, tedy překážku přeměny hormonu testosteronu na dihydrotestosteron, což je silný mužský pohlavní hormon, a zamezuje proto dalšímu růstu nežádoucích chloupků. Mnoho žen si pochvaluje užívání serenoy naopak při problémech s vypadáváním vlasů, a to i v případech, kdy jim nepomohla již řada jiných preparátů.

Blahodárné účinky a další využití
 

Příznivé účinky vykazuje serenoa i při problémech s vaječníky jako je atrofie ovaria po menopauze. Jak již bylo řečeno, v současné době se doporučuje saw palmetto při léčbě benigní hyperplazie a zánětech prostaty u mužů. Serenoa se využívá také jako antiseptikum, pomáhá se správnou funkcí štítné žlázy a pozitivně působí na celkový metabolismus.

Doporučené denní množství prášku saw palmetta se pohybuje mezi 160–320 mg. Praktičtější je však užívání tobolek (průměrně 2 kapsle denně). Na trhu naleznete také bylinné kapky, tinktury nebo čaje. Nečekejte ale zázraky na počkání. Podle zkušeností uživatelek serenoy dochází ke zlepšení příznaků asi po třech měsících. Saw palmetto se dá používat dlouhodobě, jeho pravidelné užívání dokonce stabilizuje hladinu hormonů.

Už jste ho vyzkoušeli?

Zdroje:

Leave a Reply