fbpx Skip to main content

Další věc, o které se z českých zdrojů a od lékařů nedozvíme, je dělení pcos na 4 druhy, tzv. „fenotypy“. Z tohoto důvodu je léčba pcos pro každou ženu individuální a co působí na jednu, nemusí působit na druhou. Jedné zabere inositol, druhé bylinky apod. Dnes se zaměříme na to, proč to tak je a jestli se v nějaké skupině poznáte. Autorka 4 typů, Lary Briden, je kanadská lékařka a autorka knihy „Period repair manual.“

 

  1. Inzulínově-rezistentní pcos

Klasický a nejběžnější typ pcosVysoký inzulin a leptin brání ovulaci a stimulují vaječníky k tvorbě testosteronu. Inzulínová rezistence je způsobena cukrem, kouřením, trans-tuky a toxiny. Týká se především těch žen, které patří mezi hraniční diabetiky nebo mají abnormální glukózový test. Mají pravděpodobně zvýšený inzulín a LH (luteinizační hormon).

Mezi hlavní znaky patří nadváha, ale může se objevovat i akné, hirsutismus, amenorea, výkyvy nálad a nejvíce pomáhá omezit příjem cukrů. Malé množství fruktózy je zdravé, ale velké přispívá k inzulínové rezistenci. Dobrým doplňkem inzulínové rezistence je hořčík, kyselina lipoová, inositol a berberin. Vhodná není antikoncepce, protože snižuje citlivost na inzulín. Léčba u tohoto typu je pomalá a postupná, zpravidla se upraví během 6-9 měsíců.

2. Pcos vyvolané vysazením antikoncepce 

Antikoncepce potlačuje ovulaci a některým ženám trvá měsíce či dokonce roky, než se tělo „obnoví“ a je schopno přirozené ovulace. Tento typ se týká těch žen, které měly před nasazením hormonální antikoncepcepravidelnou menstruaci. Pravděpodobně mají nyní zvýšený LH, na který pomáhá kombinace pivoňky a lékořice. Na vysoký či normální prolaktin se doporučuje Vitex (ale ne, když je LH zvýšené, protože Vitexstimuluje LH).

Pivoňka i Vitex jsou silné bylinky a pracují nejvíce s hypofýzou a vaječníky. Nesmí se proto používat déle než 10 měsíců a působí poměrně rychle – během 3-4 měsíců, kdy se menstruace zpravidelní. Pozor, lékořici by se měly vyhnout ženy s vysokým krevním tlakem.

3. Zánětlivé pcos (také „imunitní“ pcos), pcos způsobené zánětem

Zánětlivé pcos je výsledkem chronické imunitní aktivace (převedeno do češtiny zánětem), který je způsobený stresem, toxiny, zánětlivými potravinami (lepek, mléko) a zvýšenou propustností střev.  Zánět brání ovulaci, narušuje receptory hormonů a stimuluje adrenální androgeny jako DHEA aandrostendion. Týká se žen s horší imunitou (tak to jsem jasná), opakovanými infekcemi, bolestmi hlavy, kloubů či potížemi na kůži (ekzém?). Také mají normální váhu či dokonce i podváhu.

V krevním testu se může přijít na nedostatek vitaminu D, zvýšené CRP, protilátky štítné žlázy nebo protilátky na lepek. Také můžete mít zvýšený DHEA nebo androstendion a pozitivní test na zvýšenoupropustnost střev. A jak se tento typ dá léčit? Snížte stres, toxiny (pesticidy a plasty), změňte stravu bez zánětlivých potravin (pšenice, mléko, cukr) a zkuste zařadit hořčík (je protizánětlivý a harmonizuje hormony nadledvin), probiotika a berberi.

4. Skrytá příčina pcos

Typ, který nespadá ani do jednoho z výše zmíněných 3 typů. Zároveň jde o jednoduchý a nejlepší druh pcos, protože jeho léčba je zpravidla dost jednoduchá a dá se upravit během 3-4 měsíců.

Mezi skryté příčiny patří: příliš mnoho sóji (antiestrogen), onemocnění štítné žlázy, vegetariánská strava (způsobuje nedostatek zinku, který potřebují vaječníky), nedostatek jódu, umělá sladidla a příliš málo škrobu – hormonální systém potřebuje jemné sacharidy. Zlepšení se projevuje v průběhu 6-9 měsíců.

Tím to však nekončí – další dělení pcos:

  • Čtyři fenotypy PCOS podle lékařky Fiony McCullough: 

  1. Typ A (klasický PCOS): vysoké hladiny androgenů / androgenní příznaky, nepravidelná období / opožděná ovulace, polycystické vaječníky 
  2. Typ B (klasický PCOS): vysoké hladiny androgenů / androgenní příznaky, nepravidelná období / opožděná ovulace, normální vaječníky 
  3. Typ C (neklasický PCOS): vysoké hladiny androgenů / androgenní příznaky, pravidelná období – 35 dní nebo kratší cykly / ovulace, polycystické vaječníky 
  4. Typ D (neklasický PCOS): Normální androgeny, nepravidelná období / opožděná ovulace, polycystické vaječníky
  • Kromě uveděných typů máme ještě 2 tělesné typy pcos – tzv. silný typ (svalově rezistentní) a štíhlý typ (tukově rezistentní).

Se kterým typem nejvíce rezonujete vy? U mě jde především o 3. druh pcos (zánětlivý typ), který je zřejmě zkombinovaný i s genetikou a nízkým tělesným tukem, fenotypem A a štíhlým typem.

Držíme lapače.

Zdroje:

https://pcos.com/did-you-know/

https://www.larabriden.com/treatment-for-4-types-of-pcos-treat-the-cause/

https://www.floliving.com/what-kind-of-pcos-do-you-have-my-treatment-guide-for-the-pcos-spectrum/

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

Uncategorized

Příběh zrození při PCOS a amenoree: „Nedokázala jsem si představit, že někdy budu mít děti.“

Spisovatelka Virginia Woolfová ve svém deníku píše, volně parafrázováno „jak je možné si představit být…
Rozhovory

I jizvy mohou ovlivnit naší plodnost. Rozhovor s fyzioterapeutkou Janou Pechovou

Šíří osvětu na sociálních sítích nejen o cyklech a pánevním dnu se svým projektem Síla…
Rozhovory

„Cílem podcastu bylo pomoci alespoň jedné ženě“, říká Dominika Trčková z Plodných hovorů

Je příkladem, že zázraky se opravdu dějí. Dnes o své cestě k vytouženému miminku vypráví…
Lovíme informace

Hormonální (ne)rovnováha má komplexní příčiny i řešení

Příčin, symptomů i řešení hormonálních nerovnováh je mnoho a je obtížné vybrat si tu svoji,…
 

Leave a Reply