fbpx Skip to main content

Menstruace bývá pro řadu žen nepříjemná. Zároveň je ale nutná, a to nejen tehdy, kdy se žena jednoho dne rozhodne stát se matkou. Jakmile se menstruace neobjeví, je potřeba zbystřit a co nejdříve vyhledat příčinu. Řada žen a dívek v populaci mít periodu vůbec nemusí – na vině může být syndrom polycystických vaječníků, MRHK syndrom, a nebo právě hypotalamická amenorea.

 

Amenorea není vynechání jednoho cyklu

Amenorea je vynechání alespoň tří cyklů menstruace u ženy v pohlavní zralosti. Rozlišujeme primární amenoreu, která je fyziologická v dětství nebo v menopauze, a sekundární. Sekundární amenorea nastává u ženy, která už začala menstruovat, a může mít nejrůznější příčiny. Funkční hypotalamická amenorea je jedna z nich.

Funkční hypotalamická amenorea 

Funkční hypotalamická amenorea je nejčastější formou sekundární amenorey společně se syndromem polycystických ovarií. Je definována absencí menstruačního krvácení. Způsobuje ji porucha hormonu nazývaného gonadoliberin. Tento hormon je produkovaný v hypotamanu (část mezimozku), který stimuluje adenohypofýzu k vytváření pohlavních hormonů. Pokud je tento proces přerušen, zpravidla nás upozorňuje na to, že něco v našem těle není v pořádku. Velmi jednoduše řečeno nám naše vlastní tělo zabrání se rozmnožovat tím, že dojde k vynechání menstruace.

Při neléčení dochází ale kromě vynechání menstruace i k dalším závažnějším problémům. Mezi ně patří například řídnutí kostí a riziko zlomenin, kardiovaskulární komplikace, deprese, úzkosti a problémy v sexuálním životě. Dochází k poklesu estrogenu (ženský pohlavní hormon, který zajišťuje funkci celého reprodukčního systému), a jeho úbytek způsobuje únavu, poruchy soustředění, návaly horka, premenstruační syndrom, a mnoho dalších.

Co ji způsobuje?

  Mezi hlavní důvody, proč k hypotalamické amenoree dojde je několik. Náhlý úbytek hmotnosti (anorexie, bulimie), nadměrná psychická zátěž (trauma, vysoké nároky okolí) a obrovský fyzický výkon (často u baletek, atletek, vytrvalostních sportů). Velmi často se tyto tři faktory vyskytují společně. Dochází k adaptivní reakci na situaci, která nutí organismus k zachování důležitých energetických zdrojů důležitých k přežití. Rozhodují však i genetické predispozice. V průběhu let se ke cvičení vracím častěji a častěji. Někdy mám období, kdy cvičím více, někdy méně. Naučila jsem se naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Doporučuji všem mu naslouchat, tak jako bych naslouchal svému nejlepšímu příteli. Někomu, na jehož názoru mi záleží a komu bezmezně důvěřuji. Vždy se vyplatí v první řadě věnovat pozornost sama sobě.

Jak zjistím, že mám FHA?

Vyšetření spočívá ve vyloučení poruchy hypotalanu, kontrole pohlavních hormonů, tělesné hmotnosti, fyzické a psychické zátěži. Lékaře dále zajímá, zda pacientka užívá hormonální antikoncepci a antidepresiva. Důležité je i včasné vyloučení syndromu polycystických ovarií.

Léčba

Léčba závisí na zjištěných příčinách. Je třeba snížit na pravit fyzickou i psychickou zátěž, zařídit dostatek energetických zdrojů. Vhodný je i vitamín D na podporu kostí. Řada lékařů předepisuje také antikoncepci, která může pomoci svými hormony a vyvolat pseudo-menstruaci.

Mějte na paměti, že pokud trpíte ztrátou menstruace a dalšími obtížemi, co nejdříve navštivte lékaře, abyste společně předešli zdravotním komplikacím.

Menstruace někdy nemusí přijít po vysazení antikoncepce. Chvíli trvá, než se tělo zase naladí se na své přirozené mechanismy. V tomto případě hormonální jógu určitě doporučuji, ale zase s ohledem na věk a případné zdravotní komplikace.

Příběhy z praxe – od vás indiánek 

Kdo by byl řekl, že na samotné menstruaci se podílí i takové věci, jako je samotný výběr partnera a psychický stav ženy. Už před nějakou dobou se k nám dostaly dva ověřené příběhy, které s vámi musíme sdílet:

„Moje babička neměla menstruaci asi do 24 let, což bylo celkem neobvyklé. Pak si ale našla dědečka, zamilovala se a měsíčky najednou přišly z čista jasna. Tělo prostě neošálíte.“ Sdělila nám maminka mladé dívky, která také řeší nepřítomnost menstruace.

Další příběh už je z první ruky: „Nikdy jsem neměla menstruaci. Pak jsem se ale rozešla s přítelem, našla si jiného a ona přišla. Je mi 23.“

Autor: Ludmila Magalhaes

Jaká je vaše zkušenost s amenoreou? Napište nám.

 

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

Rozhovory

Nejčastější mýty o umělém oplodnění

Oblast asistované reprodukce, zejména in vitro fertilizace (IVF), je často zahalena řadou mýtů a nedorozumění.…
Klara Vohrnová z láskyplné péče
Rozhovory

„Adopce není jen o touze po dítěti, ale hlavně o tom, že přijímáme dítě s traumatem,“ říká Klára Vohrnová z projektu Láskyplná náruč

Spoustu žen, které řeší (ne)plodnost, má tendenci dávat možnost adopce až na úplně poslední místo.…
Uncategorized

Příběh zrození při PCOS a amenoree: „Nedokázala jsem si představit, že někdy budu mít děti.“

Spisovatelka Virginia Woolfová ve svém deníku píše, volně parafrázováno „jak je možné si představit být…
Rozhovory

I jizvy mohou ovlivnit naší plodnost. Rozhovor s fyzioterapeutkou Janou Pechovou

Šíří osvětu na sociálních sítích nejen o cyklech a pánevním dnu se svým projektem Síla…
Rozhovory
„Cílem podcastu bylo pomoci alespoň jedné ženě“, říká Dominika Trčková z Plodných hovorů
Lovíme informace
Hormonální (ne)rovnováha má komplexní příčiny i řešení
Lovíme informace
14 slavných, kteří se rozhodli pro adopci
Lovíme informace
6 knih o neplodnosti, které stojí za přečtení
 

Leave a Reply