fbpx Skip to main content

Jako embryoložka v centru asistované reprodukce vytváří pod mikroskopem naději na nový život. Nyní na své mateřské dovolené nezahálí a začala s vlastním podnikáním v oblasti poradenství reprodukčního zdraví. Ptaly jsme se, s jakými neduhy se na ni ženy nejčastěji obrací a jaké jsou nové poznatky v léčbě neplodnosti.

Co vás přivedlo k této práci?

Už od střední školy jsem milovala práci v laboratoři a věděla jsem, že to je cesta, po které se chci vydat. Nějaký čas jsem pracovala v mikrobiologické laboratoři, potom jsem se věnovala kalibraci laboratorních přístrojů, a nakonec jsem se přes laboratoř biomolekulárního rozpoznávání dostala až k embryologii. Jako embryolog pracuji od roku 2018.

Vaše odvětví je tak trochu zahaleno tajemstvím – člověk si představí bílé pláště, mikroskop… Co doopravdy embryolog dělá nejčastěji a jaká je jeho úloha?

My, embryologové, vezmeme pohlavní buňky ženy (vajíčka) a muže (spermie) a pokusíme se z nich vytvořit embryo, o které se několik dní staráme, aby ho potom gynekolog transferem zavedl do dělohy ženy a mohlo se vyvinout krásné miminko. Každý den je jiný, je to velmi rozmanitá práce. Vyškolení slušného embryologa trvá přibližně rok a rozhodně to není práce pro každého. Je potřeba silná odolnost vůči stresu i manuální zručnost.

Je něco, co mnoho lidí o embryích neví, a mělo by?

Upřímně nevím, co vlastně běžná populace o embryích ví. Například embrya, stejně jako třeba spermie nebo vajíčka, můžeme díky kryokonzervaci uchovávat i desítky let.

Můžeme kvalitu našich vajíček samy ovlivnit? Jak?

Asi se mnou nebudou všichni odborníci souhlasit, ale já si myslím, že můžeme. Kvalitní plnohodnotnou stravou, eliminací stresu, správnou spánkovou hygienou, eliminací toxinů, vyrovnání hladin hormonů (nejen pohlavních), to vše může přispět k lepší kvalitě jak vajíček, tak i spermií.

Jaké jsou podle vás nové trendy v asistované reprodukci či embryologii? Přichází sem spíše ze západu, nebo jsme špičky v oboru i v Čechách?

Jsem přesvědčená, že Česká republika je na velmi vysoké úrovni kvality péče v rámci IVF terapie. Svědčí o tom i nemalé procento zahraničních pacientů, kteří vyhledávají pomoc právě u nás.

Dle mého názoru je nyní nastupujícím trendem diagnostika a metody léčby zaměřené na muže. Dříve se IVF točilo hlavně kolem žen, ale jelikož cca 40 % problémů s plodností je na straně muže a u 20 % pacientů je problém na obou stranách, bylo nutné tento aspekt zohlednit a začít se mu věnovat. Nové diagnostické testy nám mohou odhalit příčinu mužské neplodnosti a vybrat cílenou metodu výběru spermií, abychom zvýšili úspěšnost léčby.

Celkem horkou novinkou je metoda zvaná MFSS (mikrofluidní separace spermií). Jedná se o metodu, která je založena na přirozené selekci spermií, které prochází přes mikrobariéry a tím se vytřídí ty, které mají větší šanci na oplodnění vajíčka. Tato metoda zvyšuje úspěšnost léčby přibližně o 20 %.

Co vás na vaší práci nejvíce baví a co vás vždy překvapí? Jsou nějaké mýty, které byste si přála jednou pro vždy mezi pacienty vymýtit?

Žádný den není stejný, zároveň každý pár je úplně jiný a potřebuje odlišnou péči. Přesně tato různorodost je pro mě velmi zajímavá. Při práci se pořád mohu učit nové věci. Medicína jde v tomto oboru velmi rychle kupředu a my se snažíme s ní držet krok.

Mýtus, který bych ráda ze společnosti vymýtila, je myšlenka, že díky IVF můžeme odkládat rodičovství do pozdějšího věku. Příroda má nad námi navrch a pokud ženy budou odkládat mateřství moc dlouho, nemusí se nám podařit jejich touhu naplnit.

Které věci byste si ve zdravotnictví přála změnit?

Já bych si moc přála, aby lékaři měli více času na své pacienty a mohli se jim více věnovat. Běžná „10 minutovka“ je dle mého názoru nedostačující, bohužel při současném systému zdravotní péče jsou často specialisté velmi vytížení a nemají na pacienty kapacitu.

Moc by se mi i líbilo větší propojení napříč specializacemi. Naše tělo funguje komplexně a jednotlivé orgány na sebe reagují a spolupracují jako celek. Přijde mi, že západní konvenční medicína toto často nezohledňuje.

Myslím, že by zdravotní pojišťovny mohly dávat více financí mezi pacienty, kteří to opravdu potřebují. 

Zároveň pomáháte i ženám na cestě za plodností. Co je podle vás opravdu důležité pro ženu, která se snaží už několik let? Doporučujete např. průvodce, psychologa?

Dle mého názoru by každý pacient měl být dostatečně informovaný, aby se mohl vědomě rozhodnout, jak své problémy s plodností chce řešit. Někteří pacienti přenechají veškerou zodpovědnost na lékařích a takto jim to vyhovuje. Někteří naopak chtějí vzít zdraví do svých rukou, chtějí znát příčinu své neplodnosti a v ideálním případě ji i vyřešit. Právě tito pacienti se na mě obracejí v mé soukromé praxi poradkyně reprodukčního zdraví.

Co pro vás osobně znamená plodnost?

Touha mít vlastní děti je pro většinu z nás základní biologická potřeba. Jako společnost bychom měli k této potřebě přistupovat citlivě a s respektem.

S jakými poruchami plodnosti za vámi ženy nejčastěji chodí?

Bohužel neznám žádnou statistiku IVF centra, ve kterém pracuji. V mé osobní praxi se nejčastěji setkávám se ženami s PCOS (tj. syndrom polycystických vaječníků), endometriózou nebo s tzv. neplodností bez příčiny.

 Je něco, co byste ráda vzkázala ženám s poruchou plodnosti?

Určitě bych jim ráda vzkázala, že na to nejsou samy. Nebojte si říct o pomoc. Svěřte se svému ošetřujícímu lékaři. Pokud vám tato podpora nestačí, zkuste kontaktovat psychoterapeuta nebo právě fertility couche, který se vám pokusí navrátit vaši přirozenou plodnost.

Ano/ne?

Očkování proti HPV? Na očkování proti HPV nemám zatím pevný názor. Myslím, že ještě nemám všechny informace, abych se mohla rozhodnout, zda jsem pro, nebo proti.

Domácí porody? Ano, pár by měl mít veškeré informace a zkušený tým.

Asistovaná reprodukce? Ano, všichni pacienti by měli mít právo volby své léčby.

Antikoncepce?  Nějaká forma antikoncepce určitě ano. Hormonální? Dlouhodobě určitě ne.

Medailonek: Ing. Martina Procházková

Jmenuji se Martina, jsem máma ročního chlapečka a tato „práce“ mi přirozeně zabírá nejvíce času. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala jako klinický embryolog v CARu. Momentálně, když je čas, chodím vypomáhat do laboratoře na pár dní v měsíci. A právě proto, že se bohužel embryologii nemohu doma věnovat naplno, rozhodla jsem se začít s podnikáním jako poradkyně reprodukčního zdraví žen i mužů (tzv. fertility couch). Pomáhat neplodným párům na cestě za miminkem se stalo mým profesním posláním.

Kontakt: https://www.kplodnosti.cz/, IG: k_plodnosti

Leave a Reply