fbpx Skip to main content

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je příčina neplodnosti páru na straně ženy ve 25 % případů, zatímco na straně muže je to až ve 33 % případů. Současné studie dokazují setrvalou tendenci snižování kvality ejakulátu během posledních 40 let. I přes tato fakta se o mužské neplodnosti mluví velice málo. Základním vyšetřením plodnosti u mužů je vyšetření spermatu pomocí tzv. spermiogramu. Co dělat, když nevychází dobře? Následujte tyto čtyři jednoduché rady, které může na své cestě za přirozeným početím vyzkoušet každý.

Jste to, co jíte

V pestrém jídelníčku, který zahrnuje ovoce, zeleninu, ryby nebo luštěniny, nezapomeňte na potraviny, které mohou pomoci s neplodností a zvýšením počtu spermií. Konkrétně třeba takový česnek, který je od pradávna považován za přírodní afrodiziakum. Díky vysokému obsahu selenu a alicinu pomáhá zvýšit hladinu testosteronu a pohyblivost spermií. Mimo toho vsaďte také na rajčata či šťávu z nich, obsahuje totiž silný antioxidant lykopen, který celkově povzbuzuje mužskou plodnost.

ovoce se doporučují převážně banány, jelikož se v nich vyskytuje enzym bromelin, který podporuje mužské pohlavní hormony. Vyzkoušejte ale také exotické goja maliny (kustovnice čínské), které více jak tisíce let podporují zdraví lidského organismu. V průběhu čínské studie, které se účastnilo 42 mužů s minimem spermií, bylo podáváno 15 gramů této superpotraviny každý den. Už po měsíčním užívání se 50 % z nich počet spermií vrátil do normálu, nebo se dokonce navýšil. Zkusit můžete také macu, které se přezdívá peruánský ženšen nebo peruánská viagra. Maca je nabitá mnoha vitamíny, a kromě pozitivního vlivu na spermie, navíc pozitivně ovlivňuje sexuální libido.

Holdujete spíše mořským plodům? Zapojte do svého jídelníčku ústřice, které dokáží zvýšit testosteron. Obecně jsou na plodnost, a to nejen na tu mužskou, doporučovány ořechy, a to především vlašské nebo para ořechy. Milujeme také veškerá semínka (dýňová nebo lněná) a seed cycling. A abyste mlsali zdravě, volte čokoládu s více jak 70% kakaovou sušinou. Ta totiž obsahuje mnoho antioxidantů a L-arginin, který může zvýšit počet spermií.

Pozor na teplo

Přilišné teplo spermiím nevyhovuje. Vyhněte se proto saunám, koupelím v horké vodě, ale i vyhřívaným sedadlům v autě nebo notebooku položeném na stehnech. To vše totiž může ničit vaše spermie. Vyšší teplota ve varlatech působí negativně na vývoj spermií a způsobuje pokles jejich počtu. Stejný vliv na to má i příliš těsné oblečení, dlouhá jízda na kole nebo často nošený mobil v kapse. Raději se tedy skočte zchladit a volte prodyšné spodní prádlo.

Změna životního stylu vítána

Víme, že závislosti škodí zdraví, ale jak konkrétně ovlivňují vaši plodnost? Nadměrné množství alkoholu snižuje životaschopnost spermií, narušuje totiž důležité kontakty mezi mozkem a pohlavními orgány. Stejně tak nikotin v cigaretách vyvolává vyplavení katecholaminů, které způsobují zúžení cév a snížení přítoku krve do penisu. Z tohoto důvodu může dlouhodobé kouření způsobovat i úplnou impotenci. Udělejte něco pro své zdraví a po cestě ze sedavého zaměstnání si běžte zasportovat. Je obecně známo, že obezita snižuje plodnost a tvorbu testosteronu. Nezapomínejte ale také na redukci stresu, který je jedním z nejzmiňovanějších faktorů neplodnosti.

Milujte se správně

Na zvýšení pohyblivostí spermií lze zapracovat  i pomocí sexuálních poloh. V klasické poloze misionáře spermie proudí směrem přímo k vajíčku. Méně vhodné jsou polohy s partnerkou nahoře. Nezapomeňte ale také na to, že kvalitu spermií mohou poškozovat některé lubrikační gely i přes své označení šetrnosti. Vyzkoušet můžete náš Fertilily lubrikační gel, který díky svému speciálnímu složení podporuje pohyb spermií a mnohonásobně zvyšuje šanci na přirozené početí.

Zdroje:

https://www.primulus.cz/blog/zdravi/37-tipu-pro-zdrave-spermie-aneb-muzska-neplodnost-nema-sanci/

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/7-tipu-jak-zvysit-kvalitu-spermatu-a-muzskou-plodnost-5049.html

https://www.zdravaspermie.cz/aktuality/co-jist-pri-snaze-zvysit-kvalitu-spermii/

https://www.babyweb.cz/zdrava-varlata-zdrave-spermie-aneb-13-kroku-k-podpore-muzske-plodnosti

https://www.sanus.cz/novinky/

Leave a Reply