fbpx Skip to main content

Přivádí na svět nové životy a na sociálních sítích šíří osvětu o svém oboru. Daří se jí bořit tabu nejen v oblasti porodnictví, ale také sexuologie? Vyzpovídaly jsme gynekoložku a porodníka MUDr. Kamilou Žižkovou a padla řeč i na práva žen mluvit do průběhu porodu nebo opomíjenou problematiku neplodnosti.

Co vás přivedlo k této práci? Věděla jste vždy, co chcete v životě dělat?

Od malička jsem chtěla být lékař, v tom jsem měla jasno. A chtěla jsem být chirurg. Gynekologie mě zaujala až na sesterské stáži ve druhém ročníku medicíny, kde jsem se do tohoto oboru zamilovala a začala se o něj více zajímat. Líbila se mi práce se ženami a rozmanitost oboru, tedy zastoupení jak operativy, tak ultrazvukové, klinické praxe a zejména porodnictví.

Jste gynekoložka a zároveň porodník, navíc sdílíte informace na sítích a edukujete. Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Ráno jdu na vizitu na oddělení gynekologie, pak máme hlášení. Po hlášení se všichni rozutečeme na svá stanoviště dle denního rozpisu. Buď jsem na operačním sále, nebo v ambulanci či na sále porodním. Několikrát do měsíce sloužím, tato služba je vždy porodnická. Po práci se věnuje své rodině.

Vidíte ve své práci ve zdravotnictví posun k lepšímu? Například s ohledem na empatii, lidskost, právo ženy mluvit do průběhu porodu?

Rozhodně ano. Tlak společnosti si to žádá a je to správně. Myslím, že už téměř všude se snaží porodníci vyjít klientkám vstříc a zajistit jim co největší komfort. Problém dle mého nastává v momentě, kdy končí práva pacientů a začínají práva lékaře. Když porod probíhá v pořádku, vyhovíme, ale jakmile nastane změna, nebo nastane nějaká dramatická situace, neměly by se porodníkům svazovat ruce, protože zodpovědnost jde za námi. Laik by potom v takovém případě neměl lékaři radit, jak má svou práci dělat. Porodníci to mají o to těžší, protože mají na starost životy dva. Nejen porod, ale i těhotenství je mnohdy velmi nevyzpytatelné a v sekundě se může cokoliv změnit. Je to ale vždy o komunikaci a důvěře.

Co vás na vaší práci nejvíce baví a co vás vždy překvapí? Jsou nějaké mýty, které byste si přála jednou pro vždy mezi pacienty vymýtit?

Asi neumím vypíchnout konkrétní věc. Baví mě vše, a to být u porodu, pracovat se ženou, zkoušet různé metody, které nás na škole neučí, obecně jsem velmi otevřená alternativním a přirozeným postupům, pokud to jde. Hlavně mě baví, když vidím, že má práce a snažení má smysl a pozitivní odezvu. Asi mě nikdy nepřestane překvapovat, jak silné ženy jsou a co vše musíme zvládnout. Neřekla bych vymýtit mýtus, ale přála bych si, aby se někdo začal zastávat i lékařů a aby lidi neházeli po špatné zkušenosti všechny do jednoho pytle. Co se jinak týká překvapení, tak občas mě udivuje, že mají někteří nejasnosti i ve své vlastní anatomii. Setkala jsem se s tím, že žena měla rodit miminko otočené prdelkou dolů a bála se, že bude rodit zadečkem svým. 🙂

Které věci byste si ve zdravotnictví přála změnit?

To je těžká otázka. Co se týká zdravotní péče, tak myslím, že jsme na tom velice dobře. Zatím nemám tolik zkušeností, abych něco vyzdvihla, stále se učím. Kde ale vidím mezery, tak to je právě komunikace a přístup pacient-lékař. Tam se máme hodně co učit na obou stranách.

Co pro vás osobně znamená plodnost? Učili jste se o neplodnosti i na škole, a pokud ano, tak jakým způsobem?

Nepamatuji si. Vezmeme-li to jako problematiku gynekologie, tak tu jsme na medicíně prakticky prosvištěli a nějak podrobněji jsme to neprobírali. Když jsem jednou přemýšlela nad smyslem života, a co vlastně po sobě chci, aby tu po mně zbylo, odpovědí byli potomci a rodina na prvním místě. Pro mě je plodnost poselství života, protože to jediné mi dává smysl.

Setkáváte se ve své práci s ženami, které mají poruchy plodnosti? Jaké jsou nejčastější?

V mojí práci zatím převládá porodnictví, tam se maximálně setkám s ženami po asistované reprodukci. Jednoznačně převládá endometrióza, pozdní věk plánování prvního těhotenství nebo nezjištěná příčina.

Setkáváte se ve své práci s nadřazeností některých kolegů,egoismem nebo nepochopením pro nové způsoby léčby?

Ano, zejména s negativním přístupem ke změnám. Vzorce, které fungovaly před deseti dvaceti lety, jsou prostě teď jinak. Vážím si jejich zkušeností a práce, ale i medicína jde dopředu. Příkladem toho jsou mýty porodu na zádech, hormonální antikoncepce pro všechny apod.

Je něco, co byste ráda vzkázala ženám s poruchou plodnosti?

Že v tom nejsou samy. To je důležité vědět.

ANO/NE?

Očkování proti HPV? –⁠ ANO
Domácí porody? –⁠ NE
Asistovaná reprodukce? –⁠ ANO
Antikoncepce? –⁠ Výběr antikoncepční metody je čistě na ženě

Medailonek: MUDr. Kamila Žižková

Vystudovala gynekologii, porodnictví a sexuologii. Na sociálních sítích se snaží o osvětu zábavnou formou v těchto oborech. S porodní asistentkou Klárou Sedmerovou točí vlastní podcast Pindy z gyndy. Získala také ocenění Maminka blogerka 2022.

Kontakty: web, IG

Leave a Reply