fbpx Skip to main content

Zásadním zlomem v jejím životě byla diagnóza PCOS. A protože nenašla nikoho, kdo by odpověděl na všechny její otázky, začala hledat sama. Dnes pomáhá stovkám žen skrze individuální konzultace zaměřené na výživu, ale i celkový životní styl.

Co vás přivedlo k této práci? Máte ve svém okolí někoho se zkušeností neplodnosti či PCOS?

Diagnózu PCOS jsem dostala sama v době, kdy jsem začala toužit po dítěti. Tehdy jsem vysadila hormonální antikoncepci, cyklus byl v nedohlednu, místo něj dorazilo mnoho nepříjemných příznaků. Trvalo to několik let, lékaři mi doporučovali asistovanou reprodukci. Už dlouho jsem se věnovala výživě a tak začala studovat nejen její vliv na PCOS. Nyní jsem maminkou zdravé holčičky bez IVF.

S jakými problémy vedle hubnutí se na vás ženy obrací?

Věnuji se nyní převážně ženám s PCOS, upravujeme dle jejich příznaků a typu PCOS stravu a celkově životní styl. Směřujeme k odstraňování příznaků a podpoře plodnosti. Je skvělé předávat zkušenosti dál a pomáhat ženám zkvalitňovat život.

Jak strava souvisí s plodností a PCOS?

Velmi. Hlavními spouštěči PCOS jsou inzulínová rezistence, chronický zánět v těle. Protizánětlivá strava, podporující vyrovnanou hladinu cukru v krvi, může být zásadním lékem. Pro plodnost jsou důležité zejména zdravé tuky, díky kterým se tvoří hormony.

Učí se na škole o PCOS a plodnosti? Jak moc?

U PCOS jsem se s tím u nás v ČR nesetkala. Určitě se to ale bude měnit. Žen s PCOS přibývá. Určitě se tato problematika zmiňuje všude, kde se vyučuje tzv „funkční medicína a výživa“. Co se týče plodnosti, věřím, že všeobecný základ se učí všude.

Při PCOS se často zmiňuje low carb dieta. Jako ženy ale potřebujeme i cukr, jak to tedy je?

Neřekla bych, že potřebujeme cukr, ale komplexní sacharidy určitě ano. Už jen pro zdraví štítné žlázy a podporu ovulace, se kterou mají ženy s PCOS často problém. Nedostatek sacharidů může mozek vyhodnotit jako stres. Ve stresovém období vypíná luxusní funkce – jako je třeba schopnost reprodukce.

Jaký máte názor na trendy v hubnutí, které se neustále mění? Měl by člověk jíst všechno, nebo se alespoň snažit jíst zdravě?

Trendy nesleduji. Učím ženy vracet se zpět k naší přirozenosti. A to i ve stravě. Dnes bohužel platí, že co je pro někoho lékem, může být pro druhého jedem… Může za to převážně náš stav mikrobiomu kvůli nadměrné konzumaci průmyslově zpracovaných potravin. Takže na čem prosperuje jedna žena, nemusí druhá.

Existují nějaké mýty, které byste si přála vymýtit ze svého oboru?

Jéje… Třeba to, že živočišné tuky jsou špatné, že přijímat cholesterol ve stravě je špatné. Z čeho se totiž tvoří hormony? Přála bych si, aby lidé přestali počítat v kalorických tabulkách. Nefungujeme jen v rovnici příjem a výdej, tělo reaguje na mnohem více, a to na stres, hormonální aktivitu apod.

Je nezbytné brát doplňky stravy, nebo stačí jíst vyváženou stravu?

Určitě dnes vidím jako zásadní suplementaci vitamínu D, magnesia, omega 3 mastných kyselin. Zbytek dle uvážení. Není to jen o jídelníčku, ale také o tom, v jakém stavu je náš zažívací trakt a kolik dokáže živin vstřebat. Já ženám doporučuji nechat se testovat se na hladiny důležitých mikronutrientů a poté doplňky cílíme na vzniklé nerovnováhy.

Co je při PCOS nejdůležitější z hlediska stravy?

Stabilní hladina cukru v krvi a protizánětlivá strava.

Jak ženám konkrétně pomáháte a sestavujete jídelníček?

Poskytuji individuální konzultace, vyslechnu si příběh ženy, koukneme se na dosavadní životní styl, na to, jak se teď cítí a co je jejím cílem. Plán sestavujeme společně. Netýká se jen výživy, řešíme i spánkovou rutinu, nastavení pohybu, endokrinní disruptory. Nyní spouštím online kurz pro ženy s PCOS, který obsahuje spoustu informací, které žena může hned začít aplikovat do svého života.

ANO/NE

Low carb? – NE

Veganství? – NE

Vegetariánství? – NE

Medailonek: DiS. Markéta Červová

Je výživová poradkyně, která se zaměřuje na PCOS. Zkoumá vliv stravy a životního stylu na hormonální systém, autoimunitní onemocnění a mikrobiom. Vytvořila první online kurz pro ženy s PCOS, jehož prostřednictvím mohou ženy pochopit veškerou problematiku a začít na sobě pracovat.

Kontakty: web, FB, IG

One Comment

Leave a Reply