Umělé oplodnění je jedním z nejrevolučnějších lékařských postupů v oblasti reprodukčního zdraví. Od prvního úspěšného IVF procesu, který se uskutečnil před 45 lety, se tato technika stala symbolem naděje pro neplodné páry. Co tomu předcházelo a jaká zajímavá fakta o asistované reprodukci známe dnes?
První krůčky IVF
Počátky IVF sice datujeme až k 50. létům minulého století, ale už v roce 1934 se německý vědec Hermann J. Muller zúčastnil konference, kde vyslovil myšlenku a diskutoval o možnosti oplodnění vajíčka mimo tělo ženy. Tehdejší lékaři však zatím projevovali o tuto techniku minimální zájem. Mezitím se umělé oplodnění zkoumalo na myších a králících. Zlom nastal v roce 1959, kdy vědci Robert G. Edwards a Patrick Steptoe zahájili spolupráci na vývoji techniky, která by dovedla IVF do zdárného konce. Edwards se specializoval na kultivaci lidských embryí in vitro a gynekolog Steptoe se zabýval poruchami plodnosti. Na úspěch si ale musel tým počkat ještě dalších dlouhých 20 let.
Až se konečně zadařilo 25. července 1978, když týmu asistovala fyzioložka Jean Purdy a lékařům se konečně povedlo úspěšné oplodnění vajíčka, které bylo následně přeneseno do dělohy. Toho dne se ve Velké Británii narodil první člověk „ze zkumavky“. Holčička dostala jméno Louise Brownová. Okamžik jejího narození se stal synonymem nového světla pro páry bojující s neplodností.
Po prvním úspěšném procesu IVF se metoda začala rychleji rozvíjet a zdokonalovat. Zavedení hormonální stimulace vejcovodu, zvýšení kvality laboratorního vybavení a zlepšení transferu embryí přineslo vyšší úspěšnost této metody. Na začátku 80. let se podařilo opět ve Velké Británii pomocí umělého oplodnění přivést na svět dvojčata (rok 1983 Elizabeth a Catherine Carr) i trojčata (rok 1981 Michael, David a Jonathan Gassonovi). První miminko „ze zkumavky“ jsme měli v roce 1982 i my v Československu.
Časy se mění
Dnes, po 45 letech od prvního úspěšného provedení IVF, se toho změnilo opravdu mnoho. Dle statistik se na světě ročně provede přes 2 500 000 cyklů IVF. V současnosti také existují různé varianty umělého oplodnění, jako například nejpoužívanější ICSI (intracytoplazmatické injektování spermie), při které je do každého vajíčka přenesená právě jedna spermie. Průměrná úspěšnost IVF se pak pohybuje mezi 30 a 40 %, ačkoliv se tato čísla mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je věk ženy, kvalita vajíček, zdravotní stav a další individuální okolnosti.
Současná doba taktéž způsobuje odkládání mateřství a více žen kvůli tomu podstupuje umělé oplodnění. Pro zajímavost nejstarší ženou, která otěhotněla pomocí IVF a v roce 2019 ve věku 74 let přivedla na svět tímto způsobem dvojčata, byla Indka Rajo Devi Lohan. Před tím držela tento rekord Španělka Maria del Carmen Bousada de Lara, která v roce 2006 ve věku 66 let rovněž porodila dvojčata.
Asistovanou reprodukci podstupují i známé osobnosti, které díky svému přiznání pomáhají bořit tabu neplodnosti. Zpěvačce Céline Dion se v jejích 40 letech narodili dva synové. Náhradní mateřství a asistovanou reprodukci si také prošla herečka Sarah Jessica Parker, které se takto narodila dvojčata. O dalších celebritách, které řešily neplodnost, jsme psaly zde a zde.
Asistovaná reprodukce je velkou nadějí i pro zachování ohrožených druhů zvířat. Vědci nyní například věří, že se vyhynulý nosorožec severní bílý znovuzrodí ze zmrazeného biologického materiálu uchovaného v genetických bankách. V této problematice se nyní často diskutuje samotná etika IVF, ale i otázky lidských práv spojené s rodičovstvím u homosexuálních párů.
Zdroje:
https://www.volusonclub.net/empowered-womens-health/a-global-view-of-ivf-treatment-and-access/
https://www.fertilitysa.com/fertility-treatment/in-vitro-fertilization/history-of-ivf/
https://www.pfcla.com/blog/history-of-ivf