fbpx Skip to main content

Předčasné selhání vaječníků postihuje až 1 % žen před 40. rokem; 0,1 % před 30. rokem a 0,01 před 20 rokem života. Případy ale neustále stoupají. Předčasné ovariální selhání je definováno jako předčasná porucha funkce vaječníků, charakterizována nepřítomností primární nebo sekundární amenoreou trvající alespoň 4 měsíce.

Příčinou může být i nadměrné kouření

Příčiny tohoto onemocnění nejsou zcela jasné. Může se jednat o genetické faktory a vlivy zevního prostředí. Onemocnění se může rozvinout také jako součást autoimunitních chorob. Stav se může objevit po operaci malé pánve nebo po chemoterapii, či je přítomna u vrozených poruch (ztráta chromozomu X u Turnerova syndromu). Onemocnění však může způsobit i nadměrné kouření.

Projevy

U každé z nás dojde jednou k menopauze. Je to naprosto fyziologický stav, kdy od určitého věku dojde k poklesu ženských pohlavních hormonů. Rozumíme tím, že dojde k vyhasnutí funkce vaječníků.

Předčasné ovariální selhání (jak už název vypovídá) znamená, že k vyhasnutí funkce vaječníků dojde daleko dříve.  Jedná se tak o patologický stav. Mezi hlavní projevy patří vymizení menstruace a ztráta plodnosti. V ženském organismu přestanou vaječníky uvolňovat vajíčka a produkovat estrogen. Ztráta dostatečného množství estrogenu znamená i jiný problém. Může nastat stav, který se odborně nazývá osteoporóza – řídnutí kostí. K tomuto stavu dochází i v mladém věku, kdy dívka nedostane menstruaci.

Jak ji zjistím?

Správnou diagnózu stanoví gynekolog na základě anamnézy a krevních odběrů. V krevních náběrech bude prokazatelně nízká koncentrace estrogenu a zároveň zvýšená koncentrace hormonu FSH (Folikuly stimulující hormon). Tento hormon stimuluje vaječníky. Zvýšená hodnota tedy značí, že se hormon  snaží podpořit vaječníky k činnosti.

Léčba a řešení

Na základě diagnózy dostane žena hormonální léčbu, která nahradí estrogen ve vaječnících. Bohužel se jedná o stav, který je nevyléčitelný. Pokud se žena rozhodne otěhotnět, musí brát zřetel na to, že to možná nepůjde přirozenou cestou (ale pozor, byly i prokázané případy, kdy žena skutečně otěhotněla přirozenou cestou). Často ženy využijí i metodu asistované reprodukce.  

Ludmila Magalhaes

Růžové pírko jako znak Indiánek

Sledujte novinky na našem Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu.

 

Leave a Reply