Skip to main content

Nemůžete otěhotnět a stále jste nenalezly příčinu? Možná se v následujícím článku dozvíte, co vám zatím nikdo neřekl o tomto skrytém problému, a jak syndrom neprasklého folikulu může zkomplikovat vaše snahy na cestě k početí

 

Co je LUFS, syndrom luteinizovaného neporušeného folikulu?

 

Jde o syndrom neprasklého folikulu (angl. luteinized unruptured follicle), tedy stav, kdy nedochází k uvolnění vajíčka, přestože se folikul (Graafův folikul – tvořený oocytem tzn. budoucím vajíčkem) nadále vyvíjí a vzniká žluté tělísko. Ovulace je spojena s významnými hormonálními změnami a tento proces je primárně pod kontrolou luteinizačního hormonu (LH). U zdravých plodných žen dochází k ovulaci s prasknutím zralého ovariálního folikulu a uvolněním vajíček do 38 hodin po nárůstu luteinizačního hormonu (LH).

 

Ovulace je jednou z nejdůležitějších událostí menstruačního cyklu, kterou se ženy zabývají, když chtějí otěhotnět. Ačkoli všechny hormonální změny probíhají u žen s LUFS zdánlivě v pořádku, folikul při ovulaci nepraskne a vajíčko se z vaječníku neuvolní. LUFS tak může být jednou z příčin neplodnosti.

 

Diagnóza

 

Pokud má žena pravidelné cykly, ve více než 95 % případů jde o známku pravidelné ovulace. Ta je určena hormony, které se produkují během menstruačního cyklu, ovšem neurčují, zda došlo ke skutečnému uvolnění vajíčka z vaječníku. Vychází se z předpokladu, že pokud se hormony produkují ve správném množství, došlo k ovulaci. Jenže hormony a uvolňování vajíčka jsou dva samostatné akty. Většina testů, které se používají k potvrzení ovulace, dokumentuje totiž pouze hormonální změny. Proto je LUFS „tichým“ problémem bez očividných příznaků, který lze také obtížně diagnostikovat. Diagnóza může být odhalena pouze po provedení sériového vaginálního ultrazvuku určeného ke sledování ovulace.

 

Možné příčiny

 

  • „Nevysvětlitelná“ neplodnost: Ženy s nevysvětlitelnou neplodností jsou vystaveny většímu riziku, že trpí LUFS. Ten může být skrytým „viníkem“ a vůbec o něm nemusíte vědět.
  • Intrauterinní inseminace (IUI): IUI může hrát roli ve vývoji LUFS. Tato metoda spočívá v zavedení zkoncentrovaných spermií do dutiny děložní speciálním katetrem. Zákrok se provádí v období ovulace. Tento typ léčby se v závislosti na indikaci lékaře provádí buď v průběhu přirozeného cyklu ženy, nebo s hormonální podporou. V jedné studii u žen podstupujících IUI s Klomifen citrátem (antiestrogenní léčivý přípravek, který se často předepisuje ženám pro léčbu neplodnosti spojenou s chybějící ovulací) měly ty, které se snažily ve třech po sobě následujících cyklech otěhotnět, 58% šanci na rozvoj LUFS a 90% míru recidivy. Pokud plánujete tento typ léčby, může být pauza mezi cykly IUI užitečná ke snížení rizika LUFS.
  • Různé zdravotní problémy týkající se plodnosti: Pánevní adheze nebo zablokované vejcovody mohou přispívat k LUFS tím, že zabraňují normálnímu uvolňování vajíček do břišní dutiny během ovulace.
  • Použití nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID): Výzkumy naznačují, že NSAID přispívají k LUFS u některých žen. NSAID blokují normální aktivitu prostaglandinů (důležitých při ovulaci) ve folikulu, což může vyvolat LUFS nebo oddálit ovulaci. U žen, jejichž riziko se zvyšuje užíváním NSAID, je důležité se těmto lékům během ovulace vyhnout nebo je zcela vysadit.
  • PCOS a endometrióza: Častější výskyt syndromu je patrný u žen s PCOS. Předpokládá se, že to vyplývá z hormonální nerovnováhy, chronického zánětu anebo protože jsou samotné vaječníky tužší a vajíčko se z nich hůře uvolňuje.
  • Psychický stav a stres: Chronický stres může přispívat k narušení přirozené hormonální funkce. Dlouhodobá úzkost, nervozita a další negativní emoce mohou zvýšit katecholaminy (sem patří adrenalin, noradrenalin či dopamin) a prolaktin v krvi, což může negativně ovlivnit ovulaci.

 

více zde: http://www.endometrioza.cz/neplodnost.htm

Různé přístupy k léčbě

 

Lékařské metody

Z lékařského hlediska se v boji proti LUFS používají injekce nebo léky stimulující ovulaci v době zrání folikulů. Terapie je založená na podání těchto dvou hormonů: hMG (lidský menopauzální gonadotropin) a hCG terapie (lidský choriový gonadotropin nebo také choriogonadotropin).  Jelikož je luteinizační hormon odpovědný za vyvolání prasknutých folikulů, lze LUFS léčit tímto způsobem. Uvolnění oocytu po injekci trvá přibližně 36 až 40 hodin. Poté by měly být styk nebo inseminace odpovídajícím způsobem načasovány. Pokud k oplodnění nedojde, lze dávku injekce hCG zvýšit. Ani poté se ale nemusí zadařit. Dalším možným řešením je pak oplodnění ve zkumavce (in vitro fertilizace – IVF).

Přírodní metody


O LUFS se teprve postupně objevují informace, jak k tomuto problému přistupovat a léčit syndrom pomocí přírodních metod. O bylinkách spojených s léčbou LUFS v tuto chvíli nevíme nic definitivního. Existují však užitečné bylinné přípravky a neinvazivní přírodní terapie, které podporují normální ovulaci:

 

  • Kotvičník zemní (Tribulus terrestris): Kotvičník působí jako výživné tonikum pro vaječníky a pro ženský reprodukční systém jako takový. Tuto bylinku je vhodné používat před ovulací (od 5. do 14. dne cyklu). Pomáhá především k normalizaci ovulačního procesu.
  • Drmek obecný (Vitex agnus-castus), lidově také mnišský pepř: Obsahuje sloučeniny podobné progesteronu, proto může ovlivnit zrání a uvolnění vajíčka v době ovulace. Může podporovat tvorbu žlutého tělíska (zralého vajíčka) a napomáhat k optimální hladině progesteronu, luteinizačního hormonu (LH) a FSH (folikuly stimulujícího hormonu), které se podílejí na ovulaci. Drmek by se měl užívat po celý měsíc nalačno před snídaní.
  • Další bylinky, které mohou pomoci: Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), Máta (Mentha), Pupalka dvouletá (Oenothera biennis), Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa) ad. V jednom z našich článků účinky bylin řešíme podrobněji: https://indianky.cz/lovime-informace/20-bylinek-na-hormonalni-rovnovahu-pcos-a-predcasnou-menopauzu/
  • Vitamin E: Je označován jako vitamin plodnosti a příznivě ovlivňuje ovulaci. Najdeme ho v těchto potravinách: pšeničné klíčky, rostlinný olej, mléko, máslo, ořechy (především mandle), špenát, chřest, kopřivy.
  • Masáž na podporu plodnosti: Masáž jako technika sebeléčby může pomoci s reprodukční blokádou, která přispívá k LUFS. Zvyšuje rovněž cirkulaci vaječníků, zmírňuje jejich stagnaci, podporuje zdraví vajíček a normální ovulaci.
  • Systémová enzymoterapie: Pro LUFS související s reprodukčními blokádami může systémová enzymová terapie nabídnout léčbu, která využívá systémové aplikace enzymů jakožto léčivých látek. Systémové enzymy používané na prázdný žaludek mohou snížit zánět v celém těle a podpořit návrat ke zdraví reprodukčního systému.
  • Homeopatie: Homeopatie je alternativní léčebná metoda. Používá se mimo jiné k ovlivnění plodnosti. Tato metoda neléčí pouze příznaky neplodnosti, ale také  psychickou stránku osobnosti, která s ní bývá spojená.

Pracujte na obnovení ovulace

 

Pokud vám bylo diagnostikováno, že máte LUFS, v takovém případě je třeba nastavit v těle hormonální rovnováhu a dodržovat zásady zdravého životního stylu. Hledejte různé způsoby léčby k podpoření přirozeného průběhu ovulace a ke zvýšení plodnosti. Snažte se zůstat pozitivní, jelikož i na psychice velmi záleží. Ačkoli je kolem LUFS je stále spousta otazníků, mohou existovat příčinné faktory, které lze úspěšně léčit pomocí přírodních nebo lékařských přístupů.

 

Autor: Aneta Krejčík-Plšková

Zdroje:

http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/luf-syndrom-4

https://www.researchgate.net/publication/225818687_LUF-Syndrom

https://www.fertilityanswers.com/the-mystery-of-luteinized-unruptured-follicle-syndrome-luf-nsaids-and-unexplained-infertility/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6813156/

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(16)47535-7/pdf

https://www.wellinghomeopathy.com/fertility-treatment/is-treatment-for-luteinizing-unruptured-follicles-syndrome-possible/

https://www.drmalpani.com/knowledge-center/articles/luteinized-unruptured-follicle-syndrome-luf-infertility

https://infertility-acupuncture.info/anovulation-unruptured-follicle/

https://natural-fertility-info.com/disrupted-ovulation-explaining-luteinized-unruptured-follicle-syndrome-lufs.html

https://www.fertility.cz/cs_CZ/terapie/masaze-na-podporu-plodnosti.html

http://www.frov.jcu.cz/files/pro_studenty/studium/reprodukce/pdf/05_ovogeneze_ovulace_s_endokrinni_regulaci.pdf

https://indianky.cz/lovime-informace/20-bylinek-na-hormonalni-rovnovahu-pcos-a-predcasnou-menopauzu/ https://www.rodicov.cz/podpora-ovulace/

 

Leave a Reply