Skip to main content

Endometriózu poprvé popsal v roce 1860 vídeňský patolog a rodák z Hradce Králové Karel Rokitanský. Ačkoliv ji známe více jak jedno a půl století, stále je to nemoc, o které koluje mnoho mýtů. Jaké jsou nejčastější z nich?

Mýtus č. 1: Bolest při menstruaci je běžná

Křeče v podbřišku a silná menstruace potrápí nejednu z nás. Kdy je to ještě normální a kdy už se jedná o problém? Vnímání bolesti je sice hodně individuální, ve společnosti jsou ale menstruační obtíže stále znevažovány. Nenechte si vnutit, že jste jen přecitlivělá. Pokud se vaše problémy s paralyzující bolestí podbřišku zvyšují právě při periodě nebo sexu, vyhledejte odbornou pomoc. Na druhou stranu je také potřeba zdůraznit, že ne všechny ženy, které mají endometriózu, musí pociťovat nějaké bolesti – 1/3 z nich žádné problémy před potvrzením diagnózy vůbec neměla a průběh nemoci byl zcela asymptomatický.

Mýtus č. 2: Endometrióza nutně znamená neplodnost

Ne, ne a ne! Endometrióza je sice nejrozšířenější onemocnění, které souvisí s neplodností (až 50 % neplodných žen má právě endometriózu), ale podle odhadů je plodných 60 %70 % žen s endometriózou. Tam, kde nestačí štěstí, volí se postup odoperování ložisek, které prokazatelně zvyšuje možnost početí. Na cestě za vytouženým potomkem samozřejmě také pomáhají techniky asistované reprodukce. Naděje umírá poslední!

Mýtus č. 3: Je to nemoc starších žen

A teď okénko do historie endometriózy: v 80. letech minulého století zjistil průzkum mezi britskými, americkými a australskými ženami, že až u 60 % žen je diagnostikována endometrióza mezi 25. a 35. rokem života. Předtím se totiž lékaři mylně domnívali, že jde o nemoc, která postihuje převážně starší ženy po menopauze. Endometrióza může být výjimečně odhalena i u dívek, které zatím ještě ani nemenstruovaly. Nenechte se tedy lékařem odbýt, že se vás toto onemocnění nemůže týkat, protože jste příliš mladé.

Mýtus č. 4: Pomůže jedině hormonální léčba nebo hysterektomie

Slýcháte, že nasazením hormonů vaše problémy snadno vymizí? Řešení nebude tak jednoduché. Hormonální léčba sice může velice dobře pomáhat proti bolestem břicha a silné menstruaci, ložiska endometriózy však nedokáže zcela potlačit a zabránit jejich dalšímu vzniku a růstu. Zatím bohužel neexistuje lék, který by účinně dokázal endometriózu úplně vyléčit. Po vysazení hormonální léčby navíc dochází k obnovení a mnohdy zhoršení příznaků onemocnění. Ani často doporučovaná hysterektomie není pro odstranění symptomů onemocnění spásná. Dle výzkumu se po odebrání dělohy vrátily problémy až 62 % žen.

Mýtus č. 5: Postihuje pouze oblast pánve

Endometriózu si každý představí jako onemocnění reprodukčních orgánů ženy. Nemoc se ale nezaměřuje pouze na tuto oblast. Kromě dělohy, vejcovodu, močového měchýře nebo konečníku se ložiska endometriózy mohou objevit kdekoliv v těle: jejich výskyt byl popsán všude kromě srdce a sleziny. Vzácně bylo endometrium objeveno i v plicích.

Chcete se dozvědět víc? Připojte se v sobotu 25. 3. 2023 k pochodu Prahou, který v rámci Endomarch organizuje Endotalks, jež se zabývá osvětou endometriózy. Více na: https://endotalks.cz/endo-march-2022/.

Zdroje:

https://endotalks.cz/co-je-endometrioza/

https://www.health.harvard.edu/blog/5-myths-about-endometriosis-2021021221890

https://internimedicina.cz/pdfs/int/2011/10/07.pdf

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/bolestiva-menstruace-je-normalni-aneb-nejvetsi-myty-o-endometrioze.A110302_103824_zdravi_pet

Leave a Reply