fbpx Skip to main content

Pokud se snažíte otěhotnět nebo bojujete s dalšími příznaky neplodnosti, jistě jste už někdy zaslechly jméno Ludmily Mojžíšové. Kdo ve skutečnosti byla tato terapeutka, která pomocí vlastních metod a rehabilitací léčila neplodnost u nás už v minulém století?

 
Ze zdravotní sestry špičkou v oboru
 

Ludmila Mojžíšová se narodila  v roce 1932 v Užhorodě na Podkarpatské Rusi, která byla tehdy ještě součástí Československa. Před druhou světovou válkou odjela s rodiči do Čech, kde vystudovala obor zdravotní sestra. Do konce života pracovala ve Výzkumném ústavu tělovýchovném v Tyršově domě na Újezdě, věnovala se fyzioterapii a rehabilitaci i na Katedře tělovýchovného lékařství a zdravotní tělesné výchovy Univerzity Karlovy. Po čase se stala uznávanou terapeutkou a obraceli se na ní slavní sportovci a olympionici. Od 70. let se začala zaměřovat na léčbu sterility a gynekologických obtíží. Její první vyléčenou pacientkou byla profesorka Hana Rosenkranzová, která dlouhodobě bojovala s neplodností, bolestmi zad a migrénami. Po cvičení dle Mojžíšové přivedla na svět zdravé dítě a znovu otěhotněla ještě v šestinedělí.

Její nová metoda léčby, která se skládá ze 22 cviků, spočívala v kombinaci vyrovnávacího cvičení s mobilizací žeber a uvolňováním kostrče. Vědecké potvrzení léčebných postupů Ludmile Mojžíšové pomyslně stvrdil gynekolog prof. Evžen Čech z porodnice u Apolináře, který s terapeutkou spolupracoval na výběru a léčbě neplodných párů. Mojžíšová byla však do konce svého života považována za svéráznou postavu, mnoho lékařů ji označovalo za šarlatánku, protože jim obyčejně „fušovala“ do řemesla a jakékoliv alternativní postupy byly ještě na tu dobu ne tolik chtěné a uznávané. V 80. letech Mojžíšová marně bojovala za oficiální uznání svých léčebných metod s ministerstvem zdravotnictví, které její metodu kvůli nátlaku pacientek alespoň označilo za doplňkovou léčbu. Zájem o její metody paradoxně vůbec neprojevily lázně, kde se léčila neplodnost a gynekologické potíže.

Tisíce Mojžíšků jsou toho důkazem
 

Následně Ludmila Mojžíšová alespoň zaškolovala rehabilitační pracovnice, kterých později vyškolila téměř 200. „Od roku 1983, kdy vyšel první článek, prošlo jejíma rukama přesně 1 528 žen, z nichž 684 otěhotnělo. Byly mezi nimi i ty, jež se o mateřství marně pokoušely více než deset let. Dnes má paní Mojžíšová narozených 507 dětí a další jsou na cestě. Její pokračovatelé v Brně jich porodili už víc než stovku,” napsala redakce Mladého světa v roce 1989. Ludmila Mojžíšová ale zanedlouho, po zanedbané prevenci, jelikož celý život nedůvěřovala lékařům, onemocněla rakovinou prsu a v roce 1992 předčasně, jako vdova, umírá ve věku 59 let.

Ačkoliv se na Ludmilu Mojžíšovou vzpomíná jako na léčitelku s osobitým slovníkem (kdo jí nesedl, dala mu to patřičně najevo), byla empatickou terapeutkou, která v celé své kariéře dosáhla 45 % úspěšnost. Její cviky byly plně promyšlené a díky nim otěhotněly ženy, které v to již nedoufaly. Že měla Ludmila Mojžíšová „zlaté ruce“, potvrzuje několik set narozených dětí, kterým se přezdívá Mojžíšci. Ke konci života do nemocnice za Mojžíšovou chodily desítky lidí, jejichž problém dokázala odhadnout „přes dveře“. Dodnes ženy bojující s neplodností cvičí cviky podle Ludmily Mojžíšové – zkuste je i vy a možná odhalíte, jak jsou její metody nadčasové, ale toho času spíš nedoceněné. V každém větším městě u nás se můžete obrátit i na některé fyzioterapeuty, kteří tuto metodu aplikují.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludmila_Moj%C5%BE%C3%AD%C5%A1ov%C3%A1

https://dvojka.rozhlas.cz/lecila-tisice-pacientu-co-je-trapi-poznala-i-pres-dvere-osudove-zeny-ludmila-8886450

https://www.reflex.cz/clanek/causy/73845/ludmila-mojzisova.html

Leave a Reply