Další, mnohdy opomíjenou stránkou syndromu PCOS jsou (už studiemi dokázané) větší sklony k úzkostem a depresím. Tak jako každý příznak PCOS, nemusí se naštěstí projevit všem. Je fajn o nich ale vědět ještě před tím, než si začneme úzkosti vysvětlovat jako naší charakteristickou vlastnost, nebo depresi jako „špatnou náladu.“
Psychická nerovnováha ovlivňuje náš každodenní život. Duševní zdraví a péče o něj je však mnohdy důležitější, než se nám může zdát – je totiž propojené s naší fyzickou zdatností a odolností víc než si připouštíme.
Vliv pcos na psychiku
Pcos je jedna z nejčastějších endokrinních poruch u žen v reprodukčním věku. Jak potvrzují studie a výzkumy prováděné po celém světě, ženy trpící pcos mají prokazatelně nižší kvalitu života kvůli psychické nerovnováze a dalším duševním onemocněním. Pcos se totiž nemálo podepisuje na našemh duševním zdraví. U žen s tímto syndromem se proto často projevují příznaky úzkosti nebo deprese, jelikož nespokojenost s vlastním tělem vede k negativním emocím.
Některé výzkumy dokonce zjistily u žen s pcos také poruchy osobnosti a vyplývá z nich, že jsou dané ženy neustále ve stresu z různých sociálních kontaktů, vyhýbají se mezilidským vztahům a celkově se více uzavírají. Ve srovnání se ženami, které nejsou postiženy pcos, se mnohem výrazněji potýkají s duševní nepohodou. Důvody jsou zřejmé: Ženy samy sobě vyčítají svou neplodnost, cítí se méněcenné a často nemají rádi své tělo. Tyto příznaky jsou také úzce spojené s nadváhou, problematickou pletí či hirsutismem a mají vliv na ženské sebevědomí.
Zajímavostí je, že dle některých výzkumů (na něž odkazuje tato studie) u žen s pcos jde o subjektivní pocit nepohodlí a nemusí zcela souviset s klinickým obrazem, i když je u nich onemocnění objektivně prokázáno. Ovšem jiné studie naznačují znatelný podíl hormonální nerovnováhy na psychický stav. Zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů (androgenů a to především testosteronu), charakteristická pro pcos, ovlivňuje narušení ženské psychiky. Naopak estrogen má antipsychotický účinek. Když hladiny estrogenu klesají, snáze vzniká duševní nerovnováha. Několik odborníků také naznačuje, že u žen s psychotickým onemocněním se příznaky zhoršují během premenstruačního období, po porodu a v menopauze, což dokazuje působení hormonální nerovnováhy na psychický stav.
Ve studii ze Švédska bylo zjištěno, že 22,4% z 22 385 účastnic s pcos má alespoň jednu psychiatrickou diagnózu. Ve srovnání s odpovídajícím srovnávacím vzorkem tyto ženy vykazovaly vyšší výskyt nejen deprese a úzkosti, ale také méně častých poruch, jako jsou bipolární porucha, porucha spektra schizofrenie, porucha příjmu potravy a porucha osobnosti.
Italská studie zkoumala ženy s pcos pomocí Rorschachova testu, aby byl kladen důraz také na analýzu osobnosti. Výsledky výzkumu ukazují, že 53,1% žen má snížené zvládací schopnosti ve stresových situacích a horší sociální dovednosti, 55,1% deprese, 30,6% zkreslené vnímání, 24,5% je neustále ve střehu a má strach, 8,1% je ohroženo sebevraždou a nakonec asi 50% trpí chronickým stresem.
Deprese a úzkostné poruchy
Depresi řadíme mezi psychická onemocnění. V současnosti je nejčastější psychickou poruchou vůbec. Procento lidí, kteří trpí depresí, se neustále zvyšuje. Diagnostikuje se v případě, kdy u pacienta trvá déle než dva týdny. Projevy deprese jsou různé a závislé na povahových vlastnostech člověka. Obecně se dá říci, že je člověk pasivní a má pocit absolutní beznaděje. Mezi projevy deprese můžeme počítat: pocity deprivace, únavy, osamělosti, obavy z budoucnosti, stísněnou a skleslou náladu, tělesné i duševní vyčerpání, pocity méněcennosti, ad.
Úzkost je reakce organismu na stres. Jedná se o duševní onemocnění. Úzkost stejně jako stres patří mezi obranné lidské emoce. Neměla by trvat příliš dlouho, objevovat se často a v nadmírné intenzitě. O úzkostných poruchách můžeme hovořit tehdy, překročí-li tyto obranné mechanismy svůj fyziologický rámec a stanou se patologickými. Úzkost je vnímaná jako velice nepříjemný pocit, často doprovázený fyziologickými příznaky (pocení, zvýšený tlukot srdce, pocit sevřeného hrdla). K úzkostným poruchám mohou vést chybně naučené mechanismy zvládání stresu.
Výzkum z univerzity v Pensylvánii naznačuje nutnost screeningu a poradenství ženám s pcos, jelikož deprese a úzkosti jsou v tomto případě způsobeny negativním obrazem vnímání sebe sama. Léčba negativního obrazu těla zahrnuje kognitivní behaviorální terapii, psychoedukaci, trénink zvládání stresu a expoziční cvičení, v němž jsou pozitivní myšlenky o vlastním těle doprovázeny pocitem pravdivosti. Bylo navíc prokázáno, že intervence do životního stylu vede ke zlepšení kvality života. Péče o ženy s depresemi musí tedy probíhat ve spolupráci s odborníky na výživu, endokrinology a specialisty na behaviorální zdraví.
Doporučení
Jak bylo popsáno výše, úzkost a deprese jsou prokazatelnými a nejčetnějšími psychickými rysy syndromu. Jenže se obvykle nesetkáváme s dostatečným pochopením propojenosti pcos a psychiatrických symptomů. To má negativní dopad na ženy postižené pcos už jen tím, že se oddaluje adekvátní léčba těchto duševních poruch.
Je tedy potřeba, aby odborníci jako gynekologové, psychologové a psychiatři brali ohled na problematiku psychických symptomů u žen s pcos. Pokud to bude možné, vyhýbejte se lékům na depresi, protože u žen s pcos a psychózou může léčba farmaceutickými antipsychotiky vést k negativním důsledkům z hlediska reprodukčního potenciálu ženy.
Můžete zvolit přírodní cestu: vyzkoušet přírodní antidepresiva, jako různé bylinky (třezalka- pozor, ta narušuje působení hormonální antikoncepce, bazalka, heřmánek, levandule, kozlík lékařský aj.), pohyb na čerstvém vzduchu anebo jakoukoli činnost, u níž budete relaxovat a dodržovat pravidla zdravého životního stylu. Je možné se vydat i jinými směry a zkusit psychoterapii anebo vyhledat odbornou pomoc a léčbu kupříkladu formou psychoterapie. Pokud trpíte psychickými problémy, rozhodně svůj duševní stav nepodceňujte.
Autor: Aneta-Krejčík Plšková, Anna Sedláková
Zdroje:
https://www.wikiskripta.eu/w/Deprese
https://www.wikiskripta.eu/w/%C3%9Azkostn%C3%A9_poruchy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6858949/
Ahoj holky, PCOS mi bylo diagnostikovano pred nekolika dny, v mych 32 letech. Hledam informace, orientuji se, zjistuji, protoze je to bohuzel pricina, proc se nam nedari pocit. Ctu vas clanek a najednou mi do sebe vsechno zapada. Potize, ktere mam od puberty, tenkrat reseno nasazenim HA (s tim co vim ted jaky kardinalni omyl!). Vse co jsem si za ty roky kvuli PCOS prozila… Psychicka stranka PCOS – najednou vidim souvislosti. Obrovske AHA, moc za tento clanek dekuji! Kez by i gynekologove meli ty informace, a PCOS umeli lecit i jinak nez nasazenim antikoncepce nebo chemickou stimulaci ovulace, ktere neresi priciny.. jeste jednou diky!