Neplodnost je pro mnoho žen náročným a citlivým tématem. Existuje hned několik způsobů, jak lze přirozeně plodnost podpořit a zlepšit tak šance na početí. Jedním z těchto přístupů je hormonální jóga, která se těší stále větší oblibě. Metoda spojuje fyzické cvičení, dechové techniky a meditaci za účelem harmonizace hormonálního systému a posílení plodnosti. Jaká je historie hormonální jógy? A kde se hormonální jógu naučit?
Autorkou konceptu hormonální jógové terapie je Dinah Rodriguesová, která tuto metodu vyvinula v 80. letech minulého století. Rodriguesová studovala u známého indického jogína B.K.S. Iyengara a později se věnovala výzkumu a vývoji jógy specificky zaměřené na podporu hormonální rovnováhy u žen. Její metoda kombinuje tradiční jógu, dechové techniky, akupresuru a jemné cvičení určené pro konkrétní ženské problémy, včetně neplodnosti a hormonální nerovnováhy. Pravidelná cvičební sestava pak stimuluje či masíruje ženské orgány a dokáže odstraňovat obtíže spojené s nízkou hladinou hormonů u žen.
Od roku 1993 pořádá Dinah Rodriguesová semináře a workshopy pro veřejnost a další lektorky hormonální jógy. Důležité je podotknout, že cviky by neměly být prováděny samostatně, naopak jsou součástí komplexní sestavy vedené Dinah. Po úspěchu, který její cvičení zaznamenalo u žen, se rozhodla rozšířit celou sestavu o cvičení určené pro muže a pro diabetiky. Dále je autorkou knih, ve kterých se můžete dočíst, jak znovuaktivovat hormonální systém, a to například po vysazení hormonální antikoncepce. Dále se ve svých publikacích věnuje tomu, jak předcházet předčasné menopauze, jak zmírnit příznaky premenstruačního syndromu PMS nebo syndromu polycystických vaječníků PCOS.
A jaké konkrétní cviky byste měly pro podporu plodnosti vyzkoušet? Vybraly jsme z pěti námi oblíbených:
– Surya Namaskar (Sluneční pozdrav): Tento známý soubor několika cviků posiluje celé tělo a může podpořit hormonální rovnováhu ženy. Pravidelné praktikování Slunečního pozdravu pomůže se zlepšením průtoku krve do pánevní oblasti a vyrovnáním energetických center v těle.
– Bhujangasana (Kobra): Tento cvik posiluje páteř a stimuluje vaječníky. Provádí se v leže na břiše a při nádechu se zvedá horní část těla od podlahy. Narovnání navozuje uvolňující pocit a může pomoci snížit stres, který negativně ovlivňuje plodnost. Metoda posiluje záda, pomáhá od bolesti krční páteře a podporuje trávení. Zároveň je vhodná pro zmírnění problémů s menstruačními nepravidelnostmi.
– Baddha Konasana (Motýlí pozice): Tento cvik, který se provádí v sedu a žena spojí chodidla co nejvíce k sobě, pomáhá otevřít pánevní oblast a celkově ji posílit. Cvičení uvolňuje napětí v těle a pomocí protažení boků harmonizuje ženské hormony.
– Viparita Karani (Otočená pozice): Tento cvik se provádí v leže, nohy se opírají o zeď. Tím se zlepšuje cirkulace a uvolňuje napětí v pánvi. Cvik také pomáhá posílit imunitní systém a optimalizuje hormonální nerovnováhu.
– Setu Bandhasana (Most): Tento cvik, při kterém se zvedá pánev a bedra směrem ke stropu, posiluje především svaly dolní části zad, což ocení ženy s bolestmi při PMS. Cvik zlepšuje pružnost páteře a stimuluje štítnou žlázu, se kterou mohou mít neplodné ženy obtíže. Kromě toho pomáhá uvolnit napětí krku a ramen.
Hormonální jóga je účinným nástrojem pro ženy, které bojují s různými formami neplodnosti. Jednoduše ji můžete cvičit doma i vy a přirozeně dosáhnout fyzické a emocionální pohody. Uvádí se, že k tomu stačí pouhých 30 minut denně! Nevíte, kam se na tento druh jógy vydat? V dnešní době už existuje mnoho center, kde se této speciální józe věnují. Vyberte si ve svém okolí a začněte chodit na lekce hormonální jógy pod dohledem zkušených a certifikovaných lektorek.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dinah_Rodriguesov%C3%A1
https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/fsps/js18/hormonalni_joga/web/index.html
https://www.denik.cz/zdravi/hormonalni-jogova-terapie-20160208.html