1 z 20 žen v populaci
Menopauza je přirozený proces každé indiánky, o kterém se začíná mluvit už o trochu víc (hodně) a na trhu už dnes najdeme širokou škálu lektvarů na zmírnění obtíží. Za předčasnou menopauzu (přechod) je považováno pozastavení produkce ženských pohlavních hormonů před 40. rokem – a to klidně i ve 20, 30 letech. Pak tedy následuje stav shodný s menopauzou provázející typické příznaky – zastavení menstruace, návaly horka, špatné nálady apod. Stav se také lékařsky označuje jako “předčasné ovariální selhání.” Předčasná menopauza může být také zapříčiněna PCOS a řadí se mezi “nezvratné stavy”, stejně jako menopauza. Naštěstí se v dnešní době dá i při tomto “překvápku” otěhotnět – například modelce Karolíně Kurkové odhalili předčasnou menopauzu (způsobenou onemocněním štítné žlázy) už ve 24 letech a dnes má chlapečka.
Příznaky: zejména amenorea (nepravidelná menstruace), návaly a vaginální suchost, dále noční pocení, podrážděný močový měchýř, mimovolný únik moči, bolest kloubů, poruchy nálad, nespavost, snížené libido, vypadávání vlasů a suchá kůže
Diagnostika: Tyto indiánky mají nízkou hladinu estrogenu. Odebere se proto krev a zjistí se hormonální profil – zejména hladiny estradiolu a FSH v krvi – látka, která říká vaječníkům, že mají produkovat estrogen
Příčiny předčasné menopauzy (které se občas ani nedají odhalit):
- Nezdravý životní styl
- PCOS
- Velmi nízká tělesná váha (sportovkyně, modelky)
- Dědičnost, genetika
- Onemocnění štítné žlázy
- Enzymatické poruchy
- Kouření
- Autoimunitní onemocnění
- Poškození vaječníků infekcí (příušnice)
- Indukce mnohočetné ovulace při léčbě infertility
- Následek ozařování
- Odstranění vaječníků
Co pomáhá za lektvary:
- Podobně jako u pcos se doporučují fytoestrogeny (podobné lidským estrogenům) z bylinek ve formě čajů, kašiček nebo bylinných tinktur (viz. článek “20 éterických olejů vhodných při pcos” a „20 bylinek na hormonální rovnováhu, pcos a předčasnou menopauzu“
- Změna stravy (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny, rýže, klíčky, hlíva ústřičná)
- Pohyb – hormonální joga
- Vitamíny a stopové prvky (E, D, C, A, vápník, zinek, hořčík, železo)
Lékařská léčba:
Stejně jako u pcos se řeší příznaky, neboli projevy nemoci. Lékaři tedy doporučují hormonální substituční léčbu.
Pár knih k tématu (nejedná se o reklamu):
- STOPPARD, Miriam. Hormonální terapie při menopauze. Ikar CZ, 2005. ISBN 80-249-0032-7.
- ATREYA. Ajurvédská léčba pro ženy. Mailtrea: Praja, 2015. ISBN 978-80-7500-120-7.
- RODRIGUES, Dinah. Hormonální jógová terapie. Přeložil Lucie TĚŠNOVSKÁ. Olomouc: Fontána, [2015]. ISBN 978-80-7336-788-6.
TIP: U této diagnozy nemáme osobní zkušenost – pomoz nám podívat se pod pokličku a napiš nám typy, svůj blog a nebo příběh – my to rozešleme mezi indiánky.
Zdroje:
https://www.marieclaire.co.uk/opinion/what-it-feels-like-to-go-through-early-menopause-at-35-114850
https://www.dama.cz/clanek/menopauza-ve-24-letech-problem-nejen-topmodelek