fbpx Skip to main content

Šíří osvětu na sociálních sítích nejen o cyklech a pánevním dnu se svým projektem Síla plodnosti. Jana Pechová, fyzioterapeutka s přesahem do gynekologie, která učí ženy číst v cyklech pomocí symptotermální metody (STM).

Co vás přivedlo k této práci? Věděla jste vždycky, co chcete v životě dělat?

Pro fyzioterapii jsem se rozhodla ve 12 letech, kdy jsem zjistila, že taková profese existuje. Je to naštěstí velmi dynamický obor, ve kterém se celý život musíme vzdělávat a můžeme měnit, jakým tématům se chceme více věnovat. Začínala jsem prací v nemocnici, následně ambulancích s převahou ortopedických diagnóz a plicní rehabilitací, nyní mě vyhledávají lidé zejména s potížemi uro-gynekologickými.

S jakými výzvami k vám ženy nejčastěji chodí? 

Nejčastěji bolestivá menstruace, potíže s pohlavním stykem (dyskomfort, bolesti, vaginismus), endometrióza, adenomyóza a při přání otěhotnět obecně, což často zahrnuje jak primární sterilitu, tak potraty a s tím spojené diagnózy, PCOS a jiné. 

S jakými metodami pracujete? Spolupracujete i s lékaři či centry asistované reprodukce?

Spolupracuji s několika lékaři, zejména gynekology/gynekoložkami z různých zařízení, kteří vidí ve fyzioterapii přínos pro své pacienty/tky a dávají jim na mě kontakt.
Fyzioterapie upouští od pozornosti na „místo bolesti“ a směřuje ji na celého jedince. Málokdy pracuji jen lokálně v oblasti pánve a pánevního dna (zde využívám manuální ošetření měkkých tkání, viscerální manipulace, metodu Mojžíšové, mobilizace kloubů, vnitřní ošetření svalů pánevního dna přes konečník nebo pochvu). Většinou se věnuji i chodidlům, úpravě držení těla, dýchání,… Dysfunkce v oblasti pánevního dna vznikne, když je problém přímo v pánvi (po zánětu, úrazu, porodu, operaci,…), anebo se jedná o zřetězený problém odjinud (např. úraz nohy, stranové přetěžování, sed noha přes nohu, velký stres…).

Co znamená STM? Je pro každého?

Symptotermální metoda (STM) je metoda sledování cyklů, tímto je vhodná pro každého, kdo menstruační (ovulační) cykly má. Kombinuje se vedení záznamů o symptomech (nejčastěji se pozoruje hlen děložního hrdla, který stéká pochvou ven a vidíme ho u vstupu pochvy nebo na toaletním papíře) a měření bazální tělesné teploty (tj. teplota naměřená po spánku, počítá se i spánek po noční směně). Výstupem je informace o průběhu celého cyklu – zda ne/proběhla ovulace a kdy, zda šlo o menstruaci nebo jiné mimomenstruační zakrvácení, jak je dlouhá předovulační a jak poovulační fáze, zda se mi zdravě tvoří cervikální hlen, které dny jsou neplodné = nemohu otěhotnět, které naopak potenciálně plodné. Díky těmto informacím se metoda využívá i při plánování rodičovství, tedy i při vyhýbání se těhotenství, když si početí nepřeji.

Metodu nevyužijí ti, kteří mají amenoreu (chybění menstruace déle než půl roku), kteří mají hormonální léčbu nebo antikoncepci, která pozastavuje cykličnost.

S čím vším může fyzioterapie či STM pomoci při neplodnosti a využívají jich i lékaři?

STM je nástroj diagnostický, fyzioterapie léčebný. Ráda je propojuji, ale ne všechny abnormality zjištěné pomocí sledování cyklů mohu změnit fyzioterapií. Konkrétně v tématu plodnosti může žena pomocí STM zjistit, zda jsou její cykly ovulační, kdy ovulace probíhá a jak je pak dlouhá poovulační (tzv. luteální) fáze, která je důležitým ukazatelem o tvorbě hormonu progesteronu. Vývoj bazálních teplot a změny v konzistenci děložní sekrece také poskytují cenné informace. Po fyzioterapii pak někdy ženy v cyklech mohou pozorovat změny, zlepšuje se hlenový obraz, průběh menstruace, zmírní se nebo zmizí špinění, …

Lékaři STM moc nevyužívají. Někteří ji neznají (na medicíně se většinou učí jen krátká definice), jiní preferují jiné vyšetřovací metody, které mají k dispozici. Já věřím, že kombinace je ideální – sleduji si cyklus pomocí STM, mám přehled o celkovém průběhu, lékař mě pak vidí a hodnotí situaci v dané situaci, v reálném čase konkrétní návštěvy. Lépe můžeme načasovat krevní odběry a další návštěvy.

Ve fyzioterapii volím metody, kterými mohu podpořit prokrvení oblasti pánevního dna, tím i krevní zásobení orgánů malé pánve, což podpoří tvorbu hormonů a jejich šíření krevním řečištěm. Mohu ošetřit i celou řadu provázaných dysfunkcí v pohybovém aparátu (např. držení těla, uvolnit kloubní blokády páteře, žeber…). Existují tzv. vertebroviscerální vztahy, kdy problém s kloubním spojením může vzdáleně ovlivnit funkci nějakého orgánu, typicky například porucha v oblasti bederní a křížové oblasti se ozývá v malé pánvi. Tyto vztahy jsou dnes již dobře popsány a situaci, kdy poruchy na pohybovém aparátu vedou k problému otěhotnět, nazýváme funkční ženská sterilita.

Co vás na vaší práci nejvíce baví a co vás vždy překvapí? Jsou nějaké mýty, které byste si přála jednou pro vždy mezi pacienty vymýtit?

VMoc mě baví šířit osvětu a překvapovat lidi 😀 Například když je přítomný nějaký zřetězený problém (třeba migrény nebo velmi bolestivá menstruace kvůli jizvě po odstranění slepého střeva) a lidé žasnou, jak naše tělo pracuje.


A mýty, které nesnáším, jsou rovnou tři:
1) Oocyt (pohlavní buňka – vajíčko) neodchází s menstruační krví, zaniká po pár hodinách od vypuštění ve vejcovodu;
2) Žena nemůže otěhotnět kdykoli v cyklu, potřebujeme větší znalost o délce života spermie a délce života oocytu;
3) Většina žen nemá ovulaci 14. den cyklu.

Všechny mohou vést k nepříjemným omylům a obavám.

Co pro vás konkrétně znamená ženská plodnost? Dotkli jste se tématu i při studiích?

Během bakalářského studia trochu, učili jsme se o paní Ludmile Mojžíšovéprůkopnici české “gynekologické fyzioterapie“. V navazujícím studiu pak více. Plodnost však chápu mnohem komplexněji. Ne jen jako schopnost plodit a rodit děti, ale také přispívat sobě, okolí, společnosti – tvořit projekty, být tu pro druhé, plodit radost a lásku 😊

Je něco, co byste ráda vzkázala ženám s poruchou plodnosti?

Buďte k sobě méně přísné a více laskavé, sdílejte se a říkejte si o podporu a pomoc.

Máte nějaký profesní zážitek, který dodnes nezapomenete?

Mnoho 😊 Humorné i smutné. Při tomto rozhovoru jsem si vzpomněla hned na několik bývalých pacientek, jejichž problémy způsobovala neopečovaná aktivní jizva po odstranění slepého střeva. Ani jedna mi nevěřila, že by to mohl být původce obtíží, dokud jsem jim na jizvu nesáhla a ony jedna vedle druhé skoro vyskočily z kůže. Nepodceňujte staré jizvy!

Medailonek: Jana Pechová

Pracuje jako fyzioterapeutka, působí na Univerzitě Palackého jako pedagogicko-vědecký pracovník a je certifikovanou lektorkou bonnské symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství (STM PPR). Všechny tyto role propojuje v rámci projektu Síla plodnosti při práci se ženami , které provází v různých životních situacích – učí je orientovat se ve svých cyklech, poznat své tělo a dno pánevní, pomáhá jim cykly harmonizovat, směřuje na další odborníky, informuje o metodách antikoncepce, učí metody přirozeného předcházení a plánování početí. 


Leave a Reply