fbpx Skip to main content

Příčin, symptomů i řešení hormonálních nerovnováh je mnoho a je obtížné vybrat si tu svoji, udržitelnou a především funkční, cestu. V případě, že ti ovšem nebyl diagnostikován nějaký vysoce specifický důvod, pravděpodobně máš organismus lehce vychýlený z jeho přirozeného středu určitými dlouhodobými návyky, vnějším prostředím i způsobem vnitřní odezvy těla a z holistického přístupu k této výzvě můžeš jedině benefitovat. V Systers na to v takovém případě jdeme hloubkovým vzděláváním, komplexními technikami a aktivitami, stravou, suplementy i propojením s přírodou

Pojď se nyní se mnou, neurofyzioložkou a molekulární bioložkou Kristýnou Zezulovou, dozvědět něco víc o nejčastějších jádrech problému i praktických tipech, jak se k výzvě postavit. Vyslyšení skutečných potřeb tvého těla a obnovená optimální hormonální rytmicita ti totiž pomohou s pravidelnějšími a plodnými cykly, krásnou pletí a vlasy, fungujícím trávením, stabilnější náladou a výživným spánkem. A to za to rozhodně stojí!

Vstříc abnormální horské dráze alias hormonální nerovnováze

Hormonální rovnováha je velmi obšírný a řekla bych na míru šitý pojem. Jedná se totiž o důmyslnou souhru mnoha molekulárních kaskád komunikujících v těle i na větší vzdálenosti a neustále reagujících na danou situaci ve vnitřním i vnějším prostředí ženy (i muže). 

Hormonální nerovnováha pak vychází velmi často ze situace, kdy tělo z určitých důvodů netvoří dostatek progesteronu a v těle se mění poměry všemožných hormonů z důvodu nově nastavené kompenzace. Pokud nám progesteron chybí, znamená to, že naše tělo jede na estrogenovou výkonnostní dominanci (nemusí to nutně znamenat, že máme estrogenu více, než by mělo být, ale že je jeho poměr ku progesteronu vyšší, než by měl být) a na řadu přichází například tyto komplikace

  • bolestivý PMS v luteální fázi
  • citlivá prsa
  • silná, bolestivá, nepravidelná či chybějící menstruace
  • nadýmání
  • neplodnost
  • úzkosti
  • opakující se bolesti hlavy
  • nekvalitní spánek
  • podrážděnost
  • vyšší riziko potratů

Za převahou estrogenu a chybějícím progesteronem bohužel velmi často stojí všudypřítomný stres. Stresové reakce (mnohdy vinou podprahového chronického stresu) a neustálá připravenost k akci spouštějí v těle dráhy, které si hormonální stavební kameny přetvoří ve stresový hormon kortizol a na progesteron či DHEA se už nedostane. V tu chvíli to pro tělo totiž není žádoucí. Stres znamená nevhodné období pro početí a žena tak může krátkodobě, ale i dlouhodobě přijít o své reprodukční hormonální pochody i chování. Je to zkrátka to první, co při velké zátěži tělo přirozeně vypíná a čeká na vhodnější dobu, která ale s množstvím dlouhotrvajícího stresu nemusí nikdy nastat

Dalšími faktory, ovlivňujícími hormonální koloběh, menstruační cyklus a ovulaci, tedy produkci progesteronu, mohou být například nedostatek melatoninu, alkohol a kofein, nevhodný stravovací režim, příliš intenzivní pohybová zátěž, nepravidelnost režimu a přehlcenost mysli. Dobře si tedy každý z bodů promysli a sama pro sebe si nyní adresuj, co je jádrem tvých potíží – už pouhé uvědomění ti pak dá do rukávu mnoho es, směřujících tvé další cesty

Jak tedy holisticky podpořit své hormonální zdraví?

Myslím, že tě mile potěší, že většina tipů na podporu hormonální rovnováhy jsou techniky, které většinou znáš a které ti pomohou nejen k narovnání menstruačního cyklu, ale i s celkovým zdravím a regenerací. Ještě krásnější je ale fakt, že ať už si řešíš nespecifické symptomy hormonální nerovnováhy, PCOS, hypofunkci štítné žlázy, syndrom vyhoření či abnormální únavu a přehlcení, strategie níže uvedené tvé tělo vždy vyživí, bezpečně ukotví, dopřejí mu více odpočinku a postaví tě do větší síly.

Zároveň chci také odkázat na důslednou kooperaci s tvým osobním lékařem, který zná tvoji anamnézu nejlépe, sleduje tvé krevní testy a provází tě cestou k uzdravení bezpečně. Ne každý suplement je pro hormonální podporu tvého individuálního problému potřeba a nemusíš ani ze dne na den do svého života implementovat radikální změny, které by tvé tělo zase jen více stresovaly a vyčerpávaly. Jde to i holisticky a především drobnými, ale udržitelnými krůčky. S radostí a něžně.

Postav si zpět své hormonální základní kameny a z vypsaných technik a doporučení vyber do začátku to, co je tvému srdci a tělu nejbližší: 

1. Regeneruj, balancuj a buduj svoji stresovou kapacitu

Postarej se ve svém životě o rovnováhu mezi výkonem a odpočinkem. Tímto počinem totiž dopřeješ svému tělu efektivnější regeneraci, zvýšíš tak svoji odolnost vůči stresu a nezanedbáš žádnou svou fyziologickou potřebu. Na takové cestě umí velmi dobře podpořit i adaptogeny

Vypiš si seznam nejoblíbenějších věcí, které ti pomáhají stres zmírňovat, a potom seznam těch, které ti naopak stres způsobují – které činnosti či lidi z prvního seznamu chceš do svého života zařadit častěji a které z toho druhého naopak značně ubrat?

2. Dostatečně jez a balancuj hladinu krevního cukru

Jez celistvé kvalitní potraviny s balancovanými makronutrienty. Nezapomínej na zdravé tuky a fermentované potraviny (podpoří tvůj mikrobiom a střevo v čištění od hormonálních metabolitů) a preferuj nezpracované potraviny. Obecně spíše přidávej pozitivní, zdravé a podpůrné, než ubírej nebezpečné. K rovnovážné hladině krevního cukru můžeš zase před jídlem vypít lžíci kvalitního jablečného octa s vodou nebo k jídlu slupnout kapsli prebiotického Black Stuff.

3. Budiž osvícena!

Vystavuj se ráno, ale i v průběhu dne, slunečním paprskům, popřípadě doprovoď své ráno terapií červeným světlem. Večer eliminuj modré a zelené spektrum světla

4. Nastav si správnou obtížnost pohybových aktivit a nepřežeň to s jejich týdenním množstvím

Vol pohyb podle cyklu a množství aktuální energie – někdy se totiž můžeš cítit na běh nebo silový trénink a jindy ti skvěle poslouží procházka lesem nebo hormonální jóga.

5. Vyzkoušej pravidelnou meditaci nebo maluj, tvoř a čti oddechovou literaturu

Žádné další hloubkové vzdělávání a stimuly, ženo, znáš se! Svět se neustále žene za dalšími a dalšími podcasty, knihami, texty a radami a ty utíkáš s ním. Všechno, co potřebuješ, už ale v sobě máš a mnohdy se stačí pouze zastavit a trošku se v tom svém vnitřním prostředí porozhlédnout. 

6. Respektuj své hranice i cykličnost

Dovol si přijímat, ale i pouštět, jelikož nekonečná expanze není možná. Dovol si plout s cyklem a každou jeho fázi nějakým způsobem ocenit a přijmout. A co tvůj osobní prostor a pocit bezpečí? Neseš ho v sobě? Pečuješ o něj? 

7. Prohlub péči o sebe vaginální napářkou

Jestli jsi o téhle strategii našich předků ještě neslyšela, možná je právě teď ten správný čas. Napařování mnoho benefitů a já jej doporučuji nejen pro podporu vaginálního zdraví, včetně většího prokrvení pánevní oblasti, relaxace svalů a balancování vaginálního mikrobiomu, ale také pro zvyšování sebevědomí, regeneraci a odpočinek.

8. Suplementuj chytře a jako žena

Do začátku mohu doporučit například hořčík, B-komplex, Nutrifem® Basic, omega 3 mastné kyseliny, antioxidant Black Stuff, ašvagandu a glutathion, pro podporu detoxikačních procesů a vyloučení nadbytečného množství estrogenu. Pokud jsi ale v biohackingu a holistickém přístupu ke svému zdraví nová, pojď se s námi se Systers vzdělávat dál, ať už prostřednictvím sociálních sítí a našeho magazínu nebo rovnou Akademie ženského biohackingu, kde je suplementaci pro ženy věnován jeden celý modul

Vybrala sis ze seznamu jednu jedinou věc, kterou ode dneška do života pravidelně a s jemností vložíš? Máš moji plnou podporu a budu moc ráda, pokud se mi ozveš s tím, zda se ti po vlastní cestě nyní kráčí snáze. Neváhej se ozvat i v případě, že máš další otázky a ráda bys mluvila s někým, kdo tě vyslechne a podá pomocnou ruku. Teď už ale vzhůru do tvých nově nastavených dobrodružství.

S hormonálním koktejlem plným rovnovážné lásky, 

Tvá Kristýna ze Systers

Leave a Reply