fbpx Skip to main content

Hormonální rovnováha je základem našeho fyzického i duševního zdraví. Je ale křehká, takže je důležité o ni správně pečovat. I minimální změny v hladině hormonů se mohou postarat o zásadní změnu ve fungování celého těla.


Hormonální nerovnováha provází mnoho žen po celý život

Hormony ovládají celý náš život, řídí růst, dospívání, plodnost, stárnutí a stojí i za menopauzou. Hormonální nerovnováha provází spoustu žen po celý život, hladina hormonů v těle se totiž často mění.

Příkladem je třeba premenstruační syndrom, kdy ženu trápí úzkosti, stres i únava. Tělo se s tím naštěstí dokáže většinou vypořádat a po menstruaci se hladina hormonů zase vrátí do normálu. Když se tak nestane a hormonální nerovnováha negativně ovlivňuje náš život, je třeba najít řešení. S tím mohou pomoci i bylinky z lékárny.

Jak se hormonální nerovnováha projevuje?

Hormonální nerovnováha může vést třeba k potížím s plodností. Cyklus je nepravidelný, vajíčka nedozrávají, ovulace buď zcela chybí nebo je jen slabá. To všechno snižuje schopnost ženy otěhotnět. Jak se ještě nerovnováha hormonů může projevit?

  • Zvýšenou tělesnou hmotností, hlavně na břiše, stehnech a bocích.
  • Bolestivou menstruací
  • Problémy jako PMS, syndrom polycystických vaječníků, endometriózou apod.
  • Sexuální nechutí, ztrátou libida a pocitem suchosti v pochvě
  • Nerovnováha hormonů štítné žlázy může vést k extrémní únavě bez jasné příčiny
  • Problémy s pamětí a nesoustředěním
  • Pocitem nafouknutého břicha
  • Aknózní pokožkou, která je často způsobena například vysokou hladinou testosteronu.
  • Nočním pocením
  • Nadměrným růstem ochlupení

Víte, že mezi nejdůležitější pohlavní hormony patří estrogen a progesteron?

Estrogen je hlavní ženský pohlavní hormon, který zajišťuje funkci celého ženského reprodukčního systému. Produkují ho vaječníky a žluté tělísko, jeho hladina začne stoupat v pubertě a s věkem pak postupně jeho produkce klesá.

Progesteron je nejvýznamnější hormon ze skupiny gestagenů a jeho úkolem je připravit dělohu a její sliznici na zanoření oplodněného vajíčka a na těhotenství. Během něj pak brání kontrakcím a spontánnímu potratu. Když ale k oplodnění vajíčka nedojde, žluté tělísko zanikne a hladina progesteronu klesne a začne menstruační krvácení.

Jaké bylinky umí pomoci udržet hormonální rovnováhu u žen?

Látky podobné ženským hormonům se nachází i v některých rostlinách, díky nim lze snáz udržet rovnováhu ženských hormonů. Kromě nich vám může pomoci i zdravý životní styl, jehož základem je dostatek spánku, pohyb a zdravý a pestrý jídelníček.

  • Maca neboli Řeřicha peruánská

Jedna z nejstarších bylin na světě, které se přezdívá i peruánská viagra. Posiluje fyzickou i psychickou odolnost, dodá energii, patří mezi afrodiziaka. Hormony sice neobsahuje, ale díky fytoestrogenům harmonizuje menstruační cyklus a pomáhá i při potížích s plodností.

Víte, že má lehce nahořklou sladkou chuť?

  • Indický ženšen

Vytrvalá rostlina, pro kterou se užívá i název Ašvaganda, zvyšuje odolnost vůči stresu, pyšní se omlazujícími účinky, posiluje při pocitech úzkosti a napětí, pomáhá udržet duševní rovnováhu, stimuluje imunitní systém a má hořkou chuť.

  • Chmel otáčivý

Chmel neslouží jen pro výrobu piva, obsahuje i lupulin, hořčiny, třísloviny a látky estrogenní povahy. Podporuje plodnost žen, napomáhá totiž dozrávání vajíčka a ovulaci. Využití má i během klimakteria, kdy uklidňuje a harmonizuje cyklus, při migrénách a poruchách spánku.

  • Červený jetel

Jeden z nejlepších zdrojů izoflavonů, který možná znáte jako jetel luční. Obsahuje fytoestrogeny, tedy přírodní látky, které svou strukturou připomínají estrogeny. Harmonizuje ženskou hormonální soustavu, mírní projevy menopauzy, pozitivně působí i na krevní tlak, čistí krev, je zdrojem antioxidantů, má silné protizánětlivé, dezinfekční a detoxikační účinky.

  • Kontryhel

Vytrvalá bylina s drobnými lístky připomínajícími dámskou pelerínu podporuje plodnost, upravuje menstruační cyklus, potlačuje nežádoucí projevy menopauzy, zlepšuje zažívání, napomáhá redukci hmotnosti, urychluje hojení ran a skoro zázračně působí na kvalitu pleti a vlasů.

  • Pískavice

Pískavici se také říká řecké seno a obsahuje přírodní látky podobné ženským hormonům. Navíc pomůže srovnat hladinu cukru v krvi, usnadní odbourání nežádoucího cholesterolu a zvyšuje i mužské libido.

  • Andělika čínská

Statná bylinka, která pomáhá při klimakteriu, působí proti vysoušení poševní sliznice, uklidňuje, mírní menstruační potíže a usnadňuje i porod. Používá se hlavně její kořen.

Leave a Reply