fbpx Skip to main content

Se články o zdravém mikrobiomu se doslova roztrhl pytel. Řada z nás už ví, že tzv. „přátelské bakterie“ dokážou ovlivnit naši náladu, předcházet depresím, ale také pomáhají třeba s akné. Dnes jsme pátraly, jak vůbec gut health souvisí s neplodností a diagnózou PCOS (syndrom polycystických vaječníků).

Protože PCOS má opravdu velký vliv na zdravotní stav vašich střev (tzv. GUT health). Pojďme si přiblížit, o co se jedná.

GUT health, neboli střevní pohoda (zde jde o malou anglickou slovní hříčku, jelikož gut, tedy střevo, zní velmi podobně jako good, tedy dobrý), je v současné době velkým tématem. Aby také ne! Střeva jsou pomyslným řídícím systémem úspěšného chodu celého těla. Taktéž mají vliv na psychickou pohodu. Když se řeknou střevní problémy, většina lidí si vybaví plynatost, zácpu, nebo naopak průjem. To ale zdaleka nejsou všechny příznaky střev, které volají o pomoc. Dalšími jsou například problémy s pokožkou (akné, ekzémy, či růžovka), nepravidelná stolice, intolerance a v neposlední řadě špatná nálada, úzkosti, či deprese.

Aby byla střeva v pohodě, je potřeba udržovat balanc. Pokud je střevní mikrobiom v disbalanci, nazýváme to dysbióza. Na základě vědeckých výzkumů bylo zjištěno, že ženy, které trpí onemocněním PCOS, častěji trpí dysbiózou a mají méně rozmanitou střevní mikrofloru než ženy, které tímto onemocněním netrpí.

Není ovšem důvod k panice! I s touto potíží se dápracovat. Pojďme si představit pár způsobů jak nastolit ve střevech opět tolik potřebnou pohodu:

1) Vláknina. Ano, strava bohatá na vlákninu může být cestou, jelikož vláknina je klíčová při podporování vzniku bakterií ve střevech. Ideální dávka vlákniny pro dospělou ženu je 25 gramů denně. Tuto zázračnou ingredienci na obnovení střevní symbiózy najdeme například v luštěninách, obilovinách, ořeších, semínkách, či v zelenině. Ani s vlákninou to však není radno přehánět, i její nadbytek může tělu škodit (přichází tak o důležité minerály).

2) Probiotika. S tímto pojmem jste se už určitě setkali, například když vám lékař ordinoval antibiotika. Probiotika jsou totiž složkou potravy, která obsahuje „hodné bakterie“, jež podporují dobrou absorpci živin. Probiotika najdeme ve stravě, která obsahuje živé kultury, tedy v jogurtech, kefírech, kombuše (kombucha), nebo fermentované zelenině, jako jsou nakládané okurky, fermentované zelí, nebo napříkald v kimchi. Také se dají zakoupit v lékárně v podobě tabletek, pokud ovšem chcete užívat tabletky je důležité hlídat si pitný režim a nezapomínat pít hodně vody.

3) Prebiotika. Ne, opravdu se nejedná o překlep, ač se to tak může zdát. Prebiotika, neboli nestravitelnou vlákninu najdeme například v česneku, cibuli, chřestu, nebo jablkách a jsou skvělým prostředkem k pročištění střev.

4) Pozor na přidané cukry. Cukry můžou podporovat vznik zánětů v těle, což může vést k dysbióze. Proto je dobré dávat si pozor na slazené čaje, sodovky, nebo kávu. Zkuste si příště osladit čaj radši medem a když už si dáte nějakou tu sladkou dobrotu, zkuste to nepřehánět. Vaše střeva to jistě ocení.

5) Stres. Nejspíš to pro vás nebude žádné překvapení. Dlouhodobý stres má dopad na mikrobiom v našich střevech, může způsobovat přecitlivělost střev a dokonce má dopad na propustnost střev.

6) Spánek. Ano, je to tak, spánek je velmi důležitou složkou a stejně jako na mnoho jiných věcí má jeho nedostatek vliv na střeva. Kromě toho, že nedostatek spánku může způsobovat stres, taky jím ničíme rytmus našich střev a nedopřáváme jim dostatek odpočinku a klidu na obnovování mikrobiomu. Dopřejte si tedy 7-9 hodin spánku denně, ideálně si předtím přečtěte knihu a nedívejte se do mobilu, čímž zvýšíte kvalitu vašeho spánku. 

7) Pravidelný rytmus stravování. Jeden den jíte pořád a druhý si za trest dopřejete jen jablko? Nenechte se zmást, touto drastickou cestou rozhodně nezhubnete a navíc si zničíte střeva. Je tedy dobré si každé 3-4 hodiny dopřát alespoň malou svačinku. Výsledkem bude nejen ustálený cukr v krvi (a vy se vyhnete pocitům hladu, kdy máte tendence sníst na co přijdete), ale také prostor pro úklid ve vašich střevech zatímco si dopřáváte od jídla pauzu.

Typů jak zlepšit kvalitu zažívání je samozřejmě více, já jsem vám dnes vypsala jen pár základních. Důležité je nezapomínat, že každý člověk je jiný. Zkuste naslouchat svému tělu, stravovat se tak jak vám to vyhovuje a uvidíte, že pozitivní výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Autor: Anna Krůtová

Zdroje:

 

Leave a Reply