fbpx Skip to main content

Je příkladem, že zázraky se opravdu dějí. Dnes o své cestě k vytouženému miminku vypráví v podcastu Plodné hovory, kde svůj příběh propojuje s odbornými hosty napříč oborem.

Váš příběh se začal psát v roce 2016, kdy vám lékaři diagnostikovali endometriózu. Co se vám po vyslovení této diagnózy začalo honit hlavou?

Vůbec jsem tu nemoc neznala, takže jsem byla děsně vyděšená a do toho jsem musela zpracovat, že budu muset na operaci. Do mých třiceti let jsem neznala, co je to doktor. Od třiceti dál to začalo – nejdříve zjištění snížené funkce štítné žlázy, uzlík na štítné žláze, pak endometrióza. Bylo toho prostě najednou moc.

Jaké jste měla příznaky? A jak dlouho trvalo, než vám endometriózu diagnostikovali?

Měla jsem velmi bolestivou menstruaci. Teď už vím, že to byl signál, který jsem ale nevnímala. Měla jsem pocit, že to tak má být. Byla jsem tak trochu odpojená od svého těla. Naštěstí to netrvalo moc dlouho. Mám úžasného pana gynekologa v Nemocnici Na Homolce, který je velmi pečlivý. A na pravidelné prohlídce při ultrazvuku objevil endometriální cystu na levém vaječníku. Byla docela velká, takže pan doktor navrhnul rovnou operaci.

Na cestě za svým vysněným miminkem jste prodělala několik neúspěšných IVF a mimoděložní potrat. I přesto se vám nakonec narodil zdravý syn Kristiánek. Co vám v tomto období nejvíce pomohlo?

Asi nedokážu úplně říct, co mi nejvíce pomohlo. Čím víc nad tím přemýšlím, tak si myslím, že to je jak puzzle, jednotlivé dílky do sebe začaly zapadat. A o tom je vlastně podcast Plodné hovory. Poprosila jsem o pomoc hodně lidí, kteří jsou teď hosty podcastu, ale nejdůležitější byla podpora mého skvělého muže Filipa.

Svůj příběh jste začala sdílet na sociálních sítích a nedávno jste založila podcast Plodné hovory. Jak vás napadlo, že chcete toto téma díky rozhovorům detabuizovat?

V listopadu 2020 jsem seděla v čekárně kliniky asistované reprodukce a čekal nás další pokus. Ten, na který jsem se půl roku připravovala. Věděla jsem, že jsem udělala maximum. Tenkrát jsem si řekla, že když se to podaří, tak to budu chtít vrátit světu a napadl mě podcast.

Podle čeho si vybíráte své hosty do podcastu?

Hosté jsou odborníci, kteří nám pomáhali půl roku před tím úspěšným IVF. Znovu je kontaktuji a setkávám se s nimi ve studiu. Vracíme se v čase, neskutečně mě to dojímá. A zároveň zjišťuju, jak je ten seznam hostů dlouhý, že jsem toho opravdu hodně zažila.

Je něco, co vás z povídání s hosty v podcastu nejvíce překvapilo?

V prvním díle byla lékařka Helena Máslová, hovořila o psychosomatice. V druhém dílu Nikola Vojtášková mluvila o gynekologické fyzioterapii. Ve třetím díle jsem si povídala s Nikolou Najmanovou o funkční výživě a krevních testech. Pátý díl byl o psychice s Bárou Touškovou. V každém díle se opakuje, jak je důležitá komplexnost. Nemyslet jen na tělo, nebo jen na psychiku, ale propojovat to. Už je víc než jasné, že tyhle věci nelze oddělovat.

Jaký je vlastně cíl podcastu?

Cílem podcastu bylo pomoci alespoň jedné ženě. To už se myslím stalo. Jedním z cílů je pomáhat, dodávat naději, inspiraci. Další cíl je detabuizovat téma neplodnosti směrem k široké veřejnosti. To, že každý pátý pár má nějaké problémy s otěhotněním, je opravdu alarmující. Přála bych si, aby se kladla pozornost více na prevenci plodnosti, aby se o tom hovořilo na školách.

Potkaly vás nějaké nečekané překážky při rozjíždění podcastu zaměřeného právě na plodnost a zdraví žen?

Nikdy jsem podcast nedělala, takže jsem se toho musela hodně naučit. Pomohl mi Dan Tržil, kterému moc děkuji. Ale já se s tou myšlenkou probouzela a já s ní i usínala a to je pro mě vždy takový signál, že to mám udělat, že to je správné rozhodnutí.

Jak zachováváte rovnováhu mezi sdílením osobních zkušeností a poskytováním lékařsky přesných informací?

V podcastu jsou jasně rozdané role. Já se ptám a často vše propojuji s naším příběhem. Odborné informace mají na starost moji hosté.

Na jaká témata nebo oblasti související s plodností se chcete zaměřit v budoucích epizodách?

Pořád se to bude týkat té naší cesty, kterou jsme zažili. Další díl bude s mým manželem, podíváme se na celý ten proces z pohledu muže. Pak nás čeká díl s paní doktorkou Višňovou z IVF Cube, která nám pomohla ke Kristiánkovi. Pak nás čeká díl s koučkou Alenou Dvořákovou, která mi též pomáhala.

Čemu se kromě podcastu věnujete? Jaká je vaše profese?

Nyní jsem na rodičovské dovolené a užívám si to nejkrásnější období. Jinak pracuji v Nadaci Lilie a Karla Janečkových, kde jsem měla na starost projekt Laskavec, oceňování lidí za nezištné laskavé skutky. Je to můj srdcový projekt. Díky němu jsem napsala knihu Laskavci, kterou jsme si sami vydali a stále je možné ji zakoupit na laskavost.cz.

Je nějaký mýtus, se kterým se často setkáváte a který byste o neplodnosti ráda vyvrátila?

Mýtus nevím, ale ráda bych upozornila na takové ty nevyžádané rady a netaktní otázky (typu Kdy už bude miminko?), které mně osobně hodně ubližovaly. Kdo to nezažil, tak nepochopí, jak bolestivé to je.

Co byste poradila ženám s výzvou jménem neplodnost?

Trpělivost. Než se to povedlo, tak jsme strávili na klinice rok. Před tím jsme se snažili pět let sami. Dále být v tom spolu s partnerem, nezapomenout na humor. Dělat něco, co budete fakt milovat. Já si vzpomněla, že jsem v mládí milovala divadlo, tak jsem se přihlásila do školy improvizace a to bylo to nejlepší rozhodnutí. Všechny těžké chvíle, které přicházely, se lépe zvládaly.

Děláme spolu rozhovor ke konci roku. Co vás čeká v novém roce 2024, a to nejen v rámci podcastu?

Budu stále tou nejlepší maminkou Kristiánkovi. Chci s ním být co nejvíce, takže do práce se nechystám. A co se týče podcastu? Uvidíme, mám v hlavě nějaké plány, ale na nic netlačím. Bavilo by mě udělat nějakou offline akci – konferenci, retreat. Propojovat…

Je něco, co byste na závěr chtěla vzkázat všem Indiánkám?

Nejdříve bych něco ráda vzkázala tvůrkyním projektu Indiánky: Jste úžasné, co jste dokázaly. Díky za to! A vzkaz pro ženy, které bojují s endometriózou, pcos, neplodností? Zázraky se opravdu dějí, nenechte si vzít naději, věřte!

Medailonek: Dominika Trčková

Vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky a Literární akademii Josefa Škvoreckého. Momentálně si užívá rodičovské dovolené, jinak pracuje v Nadaci Lilie a Karla Janečkových. Napsala knihu Laskavci – příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět. Před nedávnem také založila podcast Plodné hovory.

Kontakty: web, IG

Leave a Reply