Trápí vás nepravidelná menstruace? Ukazuje se, že si můžete upravit svůj hormonální cyklus pomocí běžně dostupných potravin, bylinek nebo třeba semínek. Přečtěte si, na co všechno tzv. seed cycling pomáhá a pro koho je vhodný.
Co to je a jak to funguje?
„Cyklus podle semínek“ funguje na principu střídání konzumace konkrétních druhů semínek, a to po dobu dvou týdnů. Seed cycling má, stejně jako ženský cyklus, dvě fáze, ze kterých tento trend vychází:
- Folikulární fáze – trvá od 1. dne menstruace do začátku ovulace, tedy 1.–14. den menstruačního cyklu
- Luteální fáze – trvá od ovulace do začátku menstruace, tedy 15.–28. den menstruačního cyklu
- Folikulární fáze
Během první, folikulární fáze se doporučuje jíst semínka s obsahem fytoestrogenů, které pomáhají stimulovat produkci estrogenu. V tomto případě se jedná o semínka dýňová nebo lněná, kterých bychom měly během této fáze zkonzumovat 1-2 polévkové lžíce denně. Lněná i dýňová semínka se vyznačují vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin, které podporují průtok krve do dělohy a pomáhají udržovat zdravé buněčné membrány. Tato semínka jsou bohatá i na vitamin E, který může pomoci se snižováním příznaků premenstruačního syndromu PMS.
- Luteální fáze
V druhé, luteální fázi se naopak doporučuje konzumace semínek s vyšším obsahem selenu a omega 6 mastných kyselin. Tyto vitamíny jsou obsaženy ve slunečnicových a sezamových semínkách, kterých bychom měly sníst také celou jednu nebo dvě lžíce denně. Slunečnicová semínka mají vysoký obsah selenu, který pomáhá snižovat přebytek estrogenu během luteální fáze, kdy estrogen klesá a progesteron stoupá. Stejnou funkci mají i semínka sezamu, která pak obsahují lignany a ty pomáhají blokovat samotný přebytek estrogenu.
Vstávej semínko, holala…
Výzkumy tak naznačují, že měsíční kombinace dýňových, lněných, slunečnicových a sezamových semínek napomáhá produkci ženských hormonů a funkci folikulů. Pokud vás tedy seed cycling oslovil, směle se do něj pusťte a nebojte se experimentovat. Semínka můžete jíst celá, ale i rozmixovaná. Přidat je můžete do snídaňových kaší, jogurtů, dezertů nebo smoothies. Skvěle se hodí do zeleninových salátů nebo jako samotná posypka různých pokrmů. Běžná jídla s nimi pozvednete o laťku výš a díky těmto superpotravinám si můžete zdravě pochutnat, ale udělat i něco pro své hormonální zdraví.
Nakonec se ukazuje, že budoucnost semínek v léčbě hormonálního dysbalance je opravdu slibná. Seed cycling totiž nemusí být prospěšný jen v otázce zpravidelnění menstruačního cyklu a v boji proti amenoree, úplné absenci menstruace. Některé internetové diskuze totiž plní komentáře nadšených žen, které se díky zakomponování semínek do stravy těší na dlouho očekávané těhotenství, nebo jim seed cycling pomáhá proti příznakům menopauzy. Variaci semínek v cyklu mohou vyzkoušet i muži, u kterých by zase měly podporovat funkci prostaty.
Pamatujte ale na to, že seed cycling není zázračný, slouží jako vhodný doplněk, který vám spolu s doporučenou stravou, pohybem a eliminací stresu může pomoci v boji proti hormonální nerovnováze.
Zdroje:
https://nourishedbynutrition.com/seed-cycling-for-hormone-balance/
https://www.slevomat.cz/magazin/1288-seed-cycling-upravte-si-hormonalni-cyklus-konzumaci-seminek