Skip to main content

Úzkost je jedním z průvodních příznaků PCOS a může být způsobena nadprodukcí kortizolu v nadledvinách, případně reakcí na ostatní symptomy či celkové nepohodlí. 

S pomocí různých technik (psychoterapie, meditace apod.) ji však lze zvládnout.

I bez PCOS se však většina z nás za život už s touto nemilou dámou setkala. Dá se říci, že se jedná o přirozenou reakci lidí při nečekané a psychicky náročné události. Z vědeckého hlediska se jedná o kombinaci emocí, strachu a především zlých předtuch. Úzkost narušuje naší duševní pohodu jak z psychické stránky, tak i z fyzické. Často se stává, že při tom pociťujeme silné bušení srdce, nevolnost, zrychlené dýchání nebo studený pot.

Problém nastává, pokud se úzkosti objevují často a nabývají na intenzitě. Dobrá zpráva ale je, že i na tyto stavy existuje „lék.“

Jaké jsou její příčiny?

Bohužel, jasná příčina úzkostí není přesně známa. Nejedná se o vrozené onemocnění, ale svou roli hrají i genetické predispozice. Z dlouhodobého strachu z traumatizujících situacích také mohou vznikat úzkostné poruchy.

Rozdíl mezi strachem a úzkostí

Na rozdíl od strachu, který má jasný podnět, úzkost může pramenit z různých zdrojů, které se mohou i měnit. Strach samovolně vymizí, pokud pomine (pro nás) nebezpečná situace, úzkost ale přetrvá a vrací se.

Dělení úzkostí

Úzkost má opravdu mnoho podob. Některé dobře známe i z vlastní zkušenosti (třeba strach z pavouků). Nejznámější jsou:

  • Agorafobie 

Jedinec se bojí vyjít z domu, aby se nedostal do kontaktu s mnoha lidmi. Trpí silnou úzkostí, pokud se ocitnou mimo svoji komfortní (pro něj bezpečnou) zónu.

  • Akutní reakce na stres

Vzniká při traumatické události, která se nám přímo stala nebo kterou jsme viděli. Vzniká bezprostředně poté.

Příznaky – týká se i vás?

Hlavním příznakem úzkostí jsou nevítané myšlenky, které pohlcují naši mysl. Zabraňují vnímat svět realisticky a nedovolují pociťovat příjemné pocity. Nutí nás stereotypně vykonávat opakovaně činnosti, které za normálních okolností stačí udělat pouze jednou (např. opakované mytí rukou, kontrola vypnutých spotřebičů).

Další symptomy ovlivňující psychickou pohodu mohou být ztráta energie, nervozita, sebevražedné myšlenky, potíže s pamětí a špatné soustředění.

Léčba

První volba má být podle doporučení psychoterapie. Jde to speciální terapii, která maže naše staré myšlení a přesouvá ho na nové. Zároveň se však zaměřuje i na dechová cvičení a celkovou relaxaci.

Technika, která je vhodná pro všechny (zejména při akutní úzkosti)

Základním cvikem při jakémkoli stresu je zavřít oči a začít se hluboce nadechovat a vydechovat – alespoň 10x. Uvidíte, jak se stres pomalu rozplývá. Já osobně tento trénink vřele doporučuji, praktikovat ho můžete kdykoli a kdekoli. Skvělá je i meditace.

Pokud trpíte těžší formou úzkostných poruch, je třeba přistoupit k farmakologickému řešení (anxiolytika). S těmito léky ale musí jak lékař, tak pacient zacházet velmi ale opravdu velmi šetrně. Mohou způsobovat závislost.

Léčba a osobní doporučení

Léčba úzkostí je v dnešní době opravdu úspěšná. Jediné, co vlastně vyžaduje, je vůle klienta. Záleží ale i na tom, aby léčba byla zahájena co nejdříve od vypuknutí příznaků. Každý problém má své řešení a pokud budete opravdu chtít, překonáte i tuto „civilizační chorobu.“

Autor: Ludmila Magalhaesová

Růžové pírko jako znak Indiánek

Leave a Reply