
Individuální konzultace s Mgr. Terezou Jančíkovou
Jmenuju se Tereza Jančíková, těší mě. Na mé psychologické cestě mě kromě magisterského studia doposud nejvíc formoval můj zájem o krizovou intervenci, distanční poradenství a možnosti práce s tělem při podpoře duševního zdraví (životopis), se kterými mám také nejvíc zkušeností.
Na téma ženské psychiky při poruchách plodnosti jsem se začala víc zaměřovat poté, co se mi přišlo představit tváří v tvář a já zjistila, kolik psychických výzev můžou zdravotní trable tohoto druhu před člověka postavit.
Nabízím
Podpůrný psychologický rozhovor, poradenství a krizovou intervenci v náročných situacích – ve formátu dle tvých preferencí:
- Telefonický rozhovor
- Rozhovor formou chatu
- Osobní setkání v centru Olomouce
Běžné výzvy při (ne)plodnosti
- Pokles sebe-hodnoty
Myšlenky: „Jakou mám cenu, když nezvládnu „ani“ něco tak přirozeného jako přivést na svět dítě?“ - Narušené sebepojetí
Myšlenky: „Kým jako žena vlastně jsem, když nemůžu být „ani“ matkou?“ - Pocit izolace
Myšlenky: „Nedokážu o tom, co zažívám, mluvit, ale moje utajené trápení mě od druhých pocitově odděluje. Potřebuju to sdílet, ale nevím jak / nemám s kým / bojím se, co si o mně pomyslí…“ - Narušená představa budoucnosti
Myšlenky: „V téhle práci jsem chtěla zůstat jen do mateřské, teď mi chybí vztažný bod, co dál.“ - Pokles kognitivního výkonu (narušení pozornosti, paměti atd.)
Myšlenky: „Další kolegyně oznámila odchod na mateřskou a já přes slzy ani nevidím, natož se soustředit na meeting.“ - Vyhasínání vztahů s vrstevníky
Myšlenky: „Co si s nimi mám říkat, když značku přesnídávek ani nošení v šátku neřeším?“ - Setkávání se s vlastními „stínovými“ emocemi
Myšlenky: „Proč má tato žena dvě a já ani jedno? Není to fér!“ - Odpojení se od svého těla
Myšlenky: „Tělo mě zradilo. Tělo je zdroj nepříjemné léčby, objekt ke zkoumání a hodnocení… Radši ho už ani nevnímám.“ - Neustálé ztrácení (a zase hledání) svého hlasu ve změti odborných i laických doporučení „Jeďte na dovolenou. Piješ čaj z kotvičníku? Adopce aspoň není proti přírodě.“
- Potřeba zvládat při tom všem nároky běžného život, jako by se nic mimořádného nedělo
O poruchách plodnosti a jejich léčbě se někdy trefně mluví jako o černé díře, která spolyká většinu našich zdrojů – radost, čas, pozornost, peníze, energii… Není se tedy čemu divit, že pocity, které ji doprovází, umí člověka pořádně potrápit, přestože je jejich příčina pro oči okolí neviditelná. A proto – jestli ti dělá starosti, kdy (a jestli vůbec někdy) dojdeš k miminku, věz, že je normální cítit se na nic, je normální nevědět si se sebou rady, cítit se křehká, nestabilní, vyčerpaná, bez chuti do života, je normální závidět, vztekat se na celý svět a plakat v těch nejmíň vhodných situacích a mnoho dalšího.
Ale víš, co ještě? Nemusíš na to být sama. Jsem tu pro tebe, pokud chceš. Můžeme si spolu povídat o čemkoliv, co máš na srdci a hledat spolu, jak jít životem dál, tak, aby ti v něm bylo dobře. To vše v bezpečném přátelském prostoru plném přijetí, podpory a upřímného zájmu o to, co právě prožíváš, ať je to cokoliv. Věřím, že sdílení a podpora mají hojivou moc. A každý, kdo si o ně dokáže říct, když potřebuje, je pro mě hrdina.
Jako třeba indiánka L., která svou zkušenost popisuje takto:
„Nebylo to dlouho od svatby kdy jsme se s mužem dozvěděli, že nemůžeme mít děti. Mně bylo diagnostikováno PCOS, jemu azoospermie. Na mě často v průběhu cyklu dopadly špatné nálady i myšlenky a cítila jsem, že už jsem na kraji toho co jsem sama schopná zvládnout. Napsala jsem mnoha psychologům, ale buď mi neodpověděli nebo neměli čas. Připadala jsem si sama, a i když jsem pomoc aktivně hledala, všechna další odmítnutí od odborníků velmi bolela. Pak jsem našla indiánky. Už od prvního e-mailu plné pochopení a empatie. Dvakrát jsem si s Terez volala a po každém telefonátu bylo na světě o trošku líp a mé problémy se zdály mít řešení. Dokázala jsem si konečně srovnat myšlenky, které mi týdny jen tak poletovaly hlavou. Děkuji moc, za pomoc překlenutí toho nejhoršího. Teď docházím na terapii a s manželem podáváme žádost o adopci, ale bez podané ruky a povzbuzení ve chvílích kdy jsem si připadala nejvíce sama mi Indiánka Tereza pomohla nejvíce ze všech.“
Cena individuální konzultace
- Online, osobně: 600 Kč/50 min
- Chat: 600 Kč/60 min
* Protože je moje psychologická dráha na začátku a záleží mi na kvalitě mých služeb, pracuji pod supervizí zkušenější kolegyně (psycholožky a psychoterapeutky). Znamená to, že s ní svou práci v případě potřeby probírám na pravidelných konzultacích (anonymizovanou, tedy bez možnosti rozpoznání tvé identity).